Mladé rodiny potřebují dostatek míst ve školách, školkách a dětských skupinách, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v novoročním projevu. Dětské skupiny ale stále čekají na to, až jim Babišova vláda řekne, odkud budou v příštích letech čerpat peníze na provoz, aby nemusely skončit.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Skupiny, kterých je dnes necelá tisícovka, začaly vznikat v roce 2014, původně jako alternativa k přeplněným mateřským školám. Finance na jejich vznik a provoz plynuly z eurofondů, dosud šlo celkem o 7,5 miliardy korun.

V roce 2022 ale Evropská unie dotace na dětské skupiny zastaví, nebo přinejmenším omezí. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) proto připravila novelu, která má nastavit financování ze státního rozpočtu a přejmenovat skupiny na jesle, do nichž by nově chodily děti tříleté a mladší. Svůj návrh ministryně představila loni na podzim. Na vládu ale dosud nedoputoval, protože se jednotlivá ministerstva zatím neshodla na tom, jakou částku by stát měl posílat na jedno dítě a kolik by měli přispívat rodiče. Maláčová počítá s měsíční dotací od státu ve výši pět tisíc korun na dítě. Příspěvek od rodičů chce zastropovat na třetině minimální mzdy, což nyní odpovídá 4867 korunám.

Provozovatelé stávajících skupin ale tvrdí, že si oproti současnému evropskému financování pohorší. Obávají se, že příspěvky v navrhované výši nebudou stačit. "Dříve jsme měsíčně dostávali 8,5 tisíce na dítě, teď je to necelých 10 tisíc. Plus k tomu máme příspěvek od rodičů," spočítala provozovatelka jedné z dětských skupin Magdaléna Panáčková, která na toto téma promluvila na semináři v Senátu. Momentálně si rodiče doplácejí v průměru tři tisíce korun. Pokud projde plán Maláčové, skupiny budou mít jistých nanejvýš 10 tisíc korun.

Provozovatelům dává za pravdu ekonom z institutu CERGE-EI Filip Pertold. "Novela tak, jak je nyní postavená, směřuje k tomu, že se zhorší situace rodin. Trh s dětskými skupinami padne," varuje.

Ministerstvo financí považuje za adekvátní pětitisícovou dotaci, protože odpovídá tomu, jak stát podporuje místa v mateřských školách. Zároveň však úřad nesouhlasí s omezením příspěvku od rodičů. Především ve větších městech, kde jsou vyšší mzdy i náklady na provoz, by skupiny měly mít možnost vybírat víc.

"Omezování příspěvku se může obrátit proti rodičům," řekla Marie Bílková z rozpočtového odboru ministerstva financí.

Pertold ale namítá, že víc by měl platit především stát, protože někteří rodiče nemohou přispívat víc než třetinu minimální mzdy, obzvlášť na začátku kariéry. Jedinou možností pro ně pak bude zůstat s dítětem doma. To jde proti původnímu smyslu skupin, které měly pomoct rodičům, především matkám, vracet se do práce dřív než po třech až čtyřech letech.

Bílková vidí ještě jinou možnost − dobrovolné finanční zapojení zaměstnavatelů, kteří bojují o pracovní sílu. Podle Pertolda by ale stát na firmy spoléhat neměl.

Maláčová už dříve uvedla, že by i po roce 2022 skupiny mohly dostávat část peněz z Bruselu. Jisté to ale není. Mluvčí Maláčové Kateřina Brodská však považuje za pravděpodobné, že podpora předškolní péče bude při vyjednávání evropských dotací pro další období prioritou.