Nový zimní stadion za sto milionů korun má podle Národního investičního plánu vyrůst ve Štětí na Ústecku. Vedení průmyslového města s osmi tisíci obyvateli záměr zaskočil. O možném vybudování sportoviště pro hokejisty neměli radní ani zdání, teď pátrají po tom, kde se nápad vzal.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

"Nikdo netuší, kdo to do plánu dal, záměr nemáme ani ve strategii rozvoje města. Spíše bychom potřebovali multifunkční halu pro míčové sporty. Naši florbalisté, kteří jsou poměrně úspěšní, se do současných prostor už nevejdou," uvedl místostarosta Miroslav Andrt (ČSSD). Města se podle něj nikdo neptal, co by místní sportovci potřebovali nebo chtěli. "Zimní stadion? Vždyť bychom ani neměli na jeho provoz," dodal.

Národní investiční plán představil premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí jako svoje "dítě", na kterém dlouho pracoval, než ho odtajnil. Dokument obsahuje desítky tisíc plánovaných investic až do roku 2050 − mimo jiné nových staveb, rekonstrukcí a investic celkem za astronomických osm bilionů korun.

Kam půjdou peníze

Doprava

Z celkových osmi bilionů korun z Národního investičního plánu má jít nejvíc do dopravy, zhruba 6,2 bilionu. Plán počítá se stavbou vysokorychlostních železnic (Praha–Brno–Ostrava), dostavbou dálniční sítě a opravami silnic i nádražních budov.

Průmysl

Druhý největší objem peněz, 423 miliard, čeká na ministerstvo průmyslu. Nejdražší mají být nové jaderné bloky za 300 miliard korun. První se má začít stavět v roce 2029 v Dukovanech, druhý v zatím neurčeném termínu v Temelíně.

Další záměry

Plán počítá s mnohamiliardovými investicemi do školství, kultury, bezpečnosti, digitalizace veřejné správy či podpory Integrovaného záchranného systému. Má jít také na stavbu bytů a podporu bydlení pro mladé i seniory. Opravovat se mají nemocnice či ambasády, peníze mají pomoci výzkumu. Směřovat mají také do regionů, kde se má postavit 4200 sportovišť a opravit tisíce budov.

Babišovy plány jsou ale spíše katalogem přání, tvrdí hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. "Připomíná mi to dopis Ježíškovi. Plán je přece něco, k čemu se zavazujete, ale tady nic závazného není, je to jen katalog možných investic," prohlásila.

Podobně jako ve Štětí byli z plánu překvapeni i v Aši. V třináctitisícovém městě na západě Čech má také vyrůst hokejový stadion. Starosta Dalibor Blažek (Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst) říká, že o něj nestojí. "Musí to být omyl. Stojíme o vybudování komunitního centra, ne o stadion," řekl.

Divily se i další obce. Vládní dokument rozmístil po Česku 40 zimních stadionů, každý zhruba za 100 milionů korun. V Libereckém kraji, který je druhý nejmenší, mají vyrůst hned čtyři. "Takovou informaci opravdu nemám," uvedl liberecký hejtman Martin Půta (STAN). Podle něj kraj s novými zimními stadiony nepočítá, kapacita současných šesti údajně stačí.

To, že starostové o plánovaných investicích na svém území mnohde nevědí, je podle ekonomky Horské zvláštní. "Právě oni měli přece definovat, co obce chtějí. Jestli nevědí, že se má u nich něco postavit, zajímalo by mě, jak takový dokument vznikal," podotkla. Se starosty sdílí obavu, že na provoz staveb, jako jsou hokejové haly, nebudou mít peníze. "Jedna věc je něco postavit, druhá je hradit provoz. Taková výstavba může být pro obec spíš neštěstí," myslí si Horská.

Premiér Babiš na zaslaný dotaz HN, proč některé obce o plánovaných investicích vůbec nevěděly, nereagoval.

Sportovní položky do investičního plánu dodala Národní sportovní agentura, která od ministerstva školství přebírá starost o podporu sportu a od roku 2021 bude svazům a klubům rozdělovat dotace.

Její šéf Milan Hnilička, bývalý hokejový reprezentant, plánovanou výstavbu hájí. "Sbírali jsme informace od svazů, které měly říct, kde svůj sport za pár let vidí. Hokejový svaz je první, který má koncepci hotovou," popsal. Hokejisté představili plán na stavbu nízkonákladových hal pro malá města už před dvěma lety.

Stejně to podle něj bude s basketbalem, florbalem a dalšími sporty. "Starostové ještě nemusí vědět, že jsou vyvolení, protože je to zatím jen koncepce," dodal Hnilička.

Přestože byl Národní investiční plán až do pondělka tajný, někteří politici znali konkrétní položky předem. Třeba Středočeský kraj pod vedením hejtmanky z hnutí ANO Jaroslavy Pokorné Jermanové. Chystají tam dvě obří stavby, dohromady za půl miliardy, už dopředu počítají s penězi z Babišova investičního plánu. Jde o výcvikové areály v Lysé nad Labem a v Zaječově. Druhý jmenovaný se jmenuje Svět záchranářů a má už konkrétnější obrysy. Kraj získal za symbolickou jednu korunu pozemky v obci Zaječov na Berounsku a zavázal se, že do pěti let tam začne areál stavět. Ročně by jím mělo projít přes 40 tisíc lidí.

"Předpokládáme vícezdrojové financování," uvedla hejtmanka. Na to, že část místních areál v Zaječově nechce, nereagovala.

"Tak megalomanský projekt se do malé obce nehodí. Je tady krásná příroda, lesy. Doprava povede přes obec, ale přínos pro ni je nulový, proto vznikla i petice," uvedl zastupitel brdské obce a odpůrce stavby Josef Švandrlík (STAN). Obecní opozice proto hodlá územní řízení napadat. "Předkupní právo na pozemky platí pět let, hrajeme o čas," dodal Švandrlík.

Podle ekonomky Horské investiční plán počítá s dotacemi z Evropské unie. Ona ale tak optimistická není. "Až čtyři biliony z osmi mají jít z dotací. Ale není jisté, že na ně dosáhneme, a i kdyby, tak že je zvládneme čerpat," myslí si.

A výhrady má k Babišovu "dítěti" i opozice. "Předseda vlády hází různými čísly. Připadá mi, že je tipuje náhodně, jako ve sportce," kritizoval plány také šéf opoziční ODS Petr Fiala.

Národní investiční plán počítá s budováním zimních stadionů v menších městech. Vychází z projektu nízkonákladového zimního stadionu, který před dvěma nechal připravil Český svaz ledního hokeje.
Národní investiční plán počítá s budováním zimních stadionů v menších městech. Vychází z projektu nízkonákladového zimního stadionu, který před dvěma lety nechal připravil Český svaz ledního hokeje.
Foto: ČSLH
Národní investiční plán počítá s budováním zimních stadionů v menších městech. Vychází z projektu nízkonákladového zimního stadionu, který před dvěma nechal připravil Český svaz ledního hokeje.
Národní investiční plán počítá s budováním zimních stadionů v menších městech. Vychází z projektu nízkonákladového zimního stadionu, který před dvěma nechal připravit Český svaz ledního hokeje.
Foto: ČSLH