Do voleb na pražský magistrát šel jako trojka kandidátky Pirátů, v Praze 5 byl lídrem. Uspěl v obou případech, a dokonce se stal smíchovským starostou. Stranická pravidla ale Danielu Mazurovi souběh funkcí zakazovala, letos v dubnu proto z magistrátu odešel. Po prázdninách ho však zastupitelé odvolali z čela Prahy 5. Podobně dopadl i Tibor Vansa v Praze 4. Den poté, co se vzdal zastupitelského postu hlavního města, byl odvolán z postu místostarosty městské části.

Od loňských komunálních voleb opustili radnici hlavního města čtyři z Pirátů kvůli pravidlu o hromadění funkcí. Zabránit mělo tomu, aby zastupitelé upřednostňovali zájmy své městské části.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Strana teď přístup ke kumulaci politických postů mírní. Vytvořili kodex zastupitele, podle kterého může jejich reprezentant zastávat více politických funkcí.

4 lidé

zvolení za Piráty rezignovali na svůj post na pražském magistrátu kvůli kumulaci funkcí do roka od voleb.

"Může být zároveň starostou i náměstkem primátora nebo hejtmana, pokud je jedna z funkcí neuvolněná," říká člen širšího vedení strany a tvůrce pravidel Jiří Rezek. Neuvolněná funkce znamená, že ji politik vykonává mimo pracovní dobu, zatímco uvolněnou má na plný úvazek a bere za ni vyšší plat.

Zákaz kumulace funkcí měli zatím pražští Piráti, kodex bude celostátní. "Je však jen miminem, každá krajská organizace si může pravidla nastavit přísněji," uvádí Rezek. Například na Vysočině už Piráti odsouhlasili, že za rok půjdou do krajských voleb s mírnějším přístupem než kolegové z metropole.

Odmítavý přístup k hromadění funkcí při loňských volbách v Praze Piráti často zdůrazňovali. V kampani se tak vyhraňovali proti politické konkurenci. Při povolebním vyjednávání o koalici pirátský lídr Zdeněk Hřib odmítal být ve vedení města se zástupci jiných stran, kteří by současně vedli některou městskou část. Nakonec z požadavku ustoupil. Teď pražští Piráti připouští, že jejich nastavení pravidel není ideální.

"Zamrzelo nás, když jsme kvůli přísnému výkladu přišli o několik lidí ze špičky kandidátky," říká šéf pražských Pirátů Jaromír Beránek. Připouští, že strana v budoucnu svůj přístup v Praze změní. Zastávat funkci na magistrátu i v městské části by Piráti mohli až rok, nyní je to půl roku.

To, že kodex umožňuje krajům zvolit si vlastní přístup, ukazuje příklad středočeských Pirátů. Už v létě se rozhodli, že na celostátní pravidlo čekat nebudou, a zvažovali přijetí stejně přísného nařízení, jako má Praha. Někteří jejich obecní politici ale byli proti a nakonec prosadili schválený měkčí varianty, která je stejná jako ta současná celostátní.

Měkčí variantu prosadil brandýský zastupitel za Piráty Marek Řebíček, který tehdy uvedl, že o fungování hejtmanství lidé z jeho strany mnoho nevědí. "Těch pár lidí na radnicích ví aspoň o kousek víc, jak se na kraji pracuje. Potřebujeme je na kraji, ale současně je nesmíme ztratit z obcí," napsal na veřejné pirátské fórum. Od kolegů si ale i tak vyslechl, že Piráti vždy kumulaci u ostatních stran kritizovali, tak se tím musí sami řídit.

Hromadění politických funkcí však může mít i pozitivní dopad, upozorňuje politolog Lukáš Hájek z Univerzity Karlovy. "Průzkumy ukázaly, že poslanci, kteří mají funkci i v komunálu, jsou aktivnější. Předkládají více zákonů, interpelují a znají problémy lidí," popisuje. Podobně to může být i na krajské a obecní úrovni.

V Česku jsou Piráti jedinou stranou, která kumulaci funkcí omezuje. Podobná pravidla mají například politici v Německu. Ve Francii je podle Hájka hromadění postů zakázané zákonem.