Kdybychom měřili mediálním zájmem a frekvencí výroků opinion makerů, museli bychom konstatovat, že Čapí hnízdo je zásadní kauzou určující budoucnost české politiky. Jenže ve skutečnosti má až překvapivě malý vliv. Nevěříte? Tak zkusme poctivě odpovědět na tři základní otázky. Ať se nakonec případ vyvine jakkoliv, pohnou se někam voličské preference? Bude mít vývoj nějaký vliv na vládu a na to, kdo ji podporuje? A změní se nějak zásadně mocenská rovnováha mezi jednotlivými hráči? Ne, ne, ne.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nejprve k voličským sympatiím. V případě, že bude trestní stíhání premiéra v souladu se stanoviskem státního zástupce Šarocha zastaveno, nevydělá na tom nikdo. Dojde pouze k tomu, že se obě strany utvrdí ve svých stanoviscích. Jádro voličů ANO si řekne, že se definitivně potvrdilo, co si mysleli od začátku − tedy že vše bylo na Babiše ušito, že to byla účelovka, protože matrix. Odpůrci Babiše si naopak řeknou, že zastavení stíhání je jen dokladem, že si premiér dokáže zařídit beztrestnost skrze zakleknutí na ty správné lidi. Stejné, jen v obráceném gardu, by to bylo v případě, kdyby byl premiér nakonec obžalován. Postoje a hodnocení kauzy se u jednotlivých skupin nezmění, ať se případ vyvine jakkoliv. Výsledkem bude vždy pouze prohloubení příkopů, nikoliv zásadní posun v sympatiích voličů. A co případné odsouzení, natož pravomocné? Obojí je kvůli termínům české justice stejně v tomto volebním období nemyslitelné. A prostor za horizontem voleb 2021 je definován tolika proměnnými, že je pochopitelně mimo záběr tohoto textu.

Vliv vývoje kauzy Čapí hnízdo na vládu je také nevýznamný. Babiš prohlásil, že neodstoupí, ať se stane, co se stane. A ČSSD? Babiš má pravdu, že sociální demokraté mají panickou hrůzu z toho, že by v případě odchodu z vlády definitivně zahučeli do propadliště, takže zůstanou, ať se bude dít cokoliv. Z druhé strany by pak nemělo na podporu vlády vliv ani zastavení trestního stíhání. Je sice pravda, že některé opoziční strany uváděly jako zásadní důvod, proč nemohou tolerovat vládu, právě Babišovo stíhání. Takže by to mohlo svádět k domněnce, že by se kabinet mohl zbavit závislosti na hlasech komunistů. Jenže to je naivní představa. Jsou tu další kauzy, které nebyly v roce 2017 známy (zpráva OLAF, návrh auditní zprávy EK konstatující Babišův střet zájmů, podezření z daňových úniků Agrofertu skrze zadávání reklamy Farmě Čapí hnízdo atd.). Důvodů, proč netolerovat Andreje Babiše, z pohledu opozice spíše přibývá. Ale především platí, že opoziční strany investovaly do odporu proti Babišově vládě tolik energie, že by popřely samy sebe, kdyby ji najednou začaly tolerovat. Dění v kauze Čapí hnízdo je i z pohledu podpory vlády irelevantní.

No a konečně téma rovnováhy mocenských institucí. Na jednu stranu by se dalo říci, že při zastavení trestního stíhání se Babišovi poněkud uvolní ruce ve vztahu k Miloši Zemanovi. Nebude už muset kalkulovat s tím, že mu prezident může udělit abolici, případně milost. To by mu umožnilo vystupovat sebevědoměji než v případě (ne)jmenování ministra kultury a jasněji se hlásit o svá ústavní práva jakožto premiéra. Babiš by už nemusel Zemanovi tolik vycházet vstříc při prosazování jeho mocenské agendy, která může spočívat například v hájení zájmů Rosatomu v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Jenže na druhou stranu stále platí, že Zeman bude tím, kdo bude po příštích sněmovních volbách jmenovat premiéra. Mocenskou páku na Babiše tak neztrácí. Výsledek? Servilitu premiéra vůči prezidentovi ani konec stíhání v kauze Čapí hnízdo nezruší.

To všechno neznamená, že kauza není důležitá. Hraje se v ní o nezávislost orgánů činných v trestním řízení a justice jako takové. Premiér jejich odolnost testuje opravdu důkladně. Například výrok "Pokud máme nezávislou justici, jsem přesvědčen, že MUSÍ rozhodnout v můj prospěch" těžko chápat jinak než jako nepřímou výhrůžku a brutální politický tlak. Nezávislost justice je samozřejmě třeba hájit. Proto je nutné se důkladně dotazovat na důvody, které nakonec zřejmě povedou k zastavení Babišova trestního stíhání. Jenže marná sláva: politický souboj o budoucnost Česka se nebude odehrávat na poli základních hodnot demokratické společnosti, ale na poli nabídky praktických řešení problémů země. Především opoziční strany, které se dosud zaměřovaly hlavně na principiální a morální kritiku Andreje Babiše, by si to měly i skrze reálný "nevliv" kauzy Čapí hnízdo na uvažování voličů uvědomit.