Na cirkus kolem lithia rozpoutaný před posledními volbami se nedá zapomenout. Kvůli memorandu, které s firmou European Metals Holdings (EMH), provádějící v krušnohorské lokalitě průzkum, podepsal ministr Jiří Havlíček z ČSSD, se konala mimořádná schůze sněmovny. V "obžalobě" Havlíčka, pod níž se skvěl podpis Andreje Babiše, byla EMH vykreslena v nejtemnějších barvách. Kdo pamflet šířený na sociálních sítích dočetl, nabyl většinou přesvědčení, že se chystá obří krádež. Babiš (tehdy mimo vládu) si pro jistotu zaplatil i velké inzeráty, v nichž sliboval, že "nenechá ČSSD ukrást lithium stejně jako OKD".

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Masáž, v níž zanikly protiargumenty o klíčové roli ministerstva životního prostředí, které už roky ovládal vysoce postavený straník z ANO Richard Brabec, přispěla k debaklu ČSSD.

Po volbách kolem lithia zavládlo ticho. To narušil jen pokus nového, už Babišem dosazeného, ministra průmyslu přidat k zatracovanému memorandu dodatek, za což byl od premiéra vypeskován a donucen celé memorandum zrušit. Vždyť jde o podivnou australskou firmu, kdo ví na koho napojenou. České lithium má těžit česká firma, ideálně státní Diamo, slyšeli jsme tehdy.

Kdo si tyto peripetie pamatuje, musel při úterních proslovech nového ministra průmyslu Karla Havlíčka a šéfa ČEZ Daniela Beneše jen kroutit hlavou. Dozvěděl se totiž, že EMH je najednou partnerem pro polostátní ČEZ. Ten jí půjčí drobnou částku dva miliony eur, kterou ale časem může proměnit na akcie. Dokonce má být ve hře ovládnutí celé firmy. Té samé, která byla ještě nedávno tak nedůvěryhodná…

K žádné zásadní změně majetkové struktury EMH přitom podle veřejně dostupných zdrojů nedošlo. Pokud si předloni Babiš obvinění nevycucal z prstu, znamenalo by to přesun peněz ČEZ na konta temných postav. Nebo všechno byla jen účelová šaráda, na kterou už máme zapomenout?

K tomu, aby z cínoveckého dolu vyjel první vozík s rudou, dělí těžaře (dosud spíš prospektory) hodně překážek. S novým partnerem mají větší šanci, že získají všechna povolení. ČEZ si spoustu věcí umí zařídit − vzpomeňme na nedávné prolomení těžebních limitů, citlivou otázku, v které vláda ustoupila právě jen v jeho případě.

Celý lithiový projekt je poměrně rizikový. Vedení ČEZ ale se svou pozicí nehazarduje. EMH je proti němu trpaslík (poměr tržních kapitalizací je 300 : 1), takže ani úplné ovládnutí energetický kolos nezruinuje. Jestli ale na těžbě a zpracování lithia vydělá, je už jiná otázka. Případné ztráty by se řešily až za řadu let. Zato posílení pozice zajištěné službičkou vládní garnituře, která může hlásat, že české lithium bude těžit česká firma, přijde vhod už teď.