Jednou z pozoruhodných charakteristik dítěte je, že má přecitlivělost vůči spravedlnosti. Je to právě dítě, od koho neustále slýcháme "to není fér" a "to není spravedlivé". Dítě je známo tím, že upřednostní svoji nevýhodu, jenom aby nebyl nespravedlivě zvýhodněn někdo jiný. Mám pocit, že kdyby světu vládly děti, staraly by se zejména o to, aby "to bylo fér" nebo aby to bylo spravedlivé. Aby všichni měli tak nějak stejně hezký život a měli se podobně dobře.

Friedrich Nietzsche kdysi přišel s myšlenkou nadčlověka, toť jeho nechvalně známý koncept übermensch, což se do angličtiny překládá jako superman. Pokud se člověk podívá na dnešní (nad)produkci supermanů a různých superhrdinů (sága Avengers se nadlidmi jen hemží), zdá se, že koncept nadčlověka nás nicméně fascinovat nepřestává.

Nietzsche si vývoj představoval biologicky a nemohl předpokládat tak dramatický technologický pokrok, jehož jsme my nyní svědky. Filozofové začínají hovořit o transhumanismu − že si člověk pomocí technologií ze sebe vyrobí nadčlověka, boho-člověka. Dnes si tedy jeho vizi snadno můžeme domyslet dále a detailněji právě pomocí technologie.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zároveň v jiné části vidí Nietzsche věk dítěte jako finální stadium. To nastává po stadiu velblouda (který nosí cizí břemena a dobrý velbloud dokáže přejít velkou vzdálenost za minimální nutnosti napájení) a následném věku lva (ten se pere, dělá si, co chce, a osedlat nebo naložit nákladem jej nelze). Dítě se pak projevuje tancem, hraním, učením se, zábavou. I dítě má kolem sebe (podobně jako übermensch) legii otroků, kteří se starají o jeho bezpečí, šatí a krmí jej a vůbec se starají, aby mělo bezstarostný život.

Dítě je zároveň (do jistého věku) rádo nekonfliktní. Děti preferují vyřešení konfliktu mezi autoritami, svými rodiči, tak aby ani jedna strana netrpěla. Děti si přejí, aby věci byly v pohodě, aby fungovaly a aby se všichni v jejich okolí měli rádi.

Naše technologie zároveň umožnila pozoruhodnou věc. Jednou z mála věcí, které mají dospělí společné i s těmi nejmenšími a nejhravějšími dětmi, jsou právě nejmodernější výkřiky hromadné technologie. Onou nejčastější bránou do nového digitálního světa, totiž mobilním telefonem, disponují děti, stejně jako dospělí. Vaše děti nemají nikterak horší telefon než nejmocnější vědci, politici, podnikatelé či mudrci světa. Doba, která umožňuje lidem mít vlastnosti, jež by byly ještě před pár generacemi chápány jako božské, to umožňuje neskutečně velikému a různorodému druhu lidí zároveň. A ony "hračky", kterými se díváme do světa internetu, jsou tak jednoduché a intuitivní na ovládání, že umožňují tento nadlidský status i dítěti.

Zároveň není k této vlastnosti potřeba zvláštního kapitálu ani vzdělanostního, ani organizačního, ani finančního. Příjmy máme každý jiné, ale vstup do internetu a následné bytí v něm jsou téměř komunisticky rovnostářské.

Pokud se dnes člověk zaposlouchá do debat, které se kolem ekonomie točí, zjistí, že jedním z hlavních témat je egalita. Nejedná se už ani tak o rovnost šancí jako o rovnost příjmů. Ekonomika a s ní ekonomie tím získávají jakési nové zadání.

Totiž aby bylo rozdělení bohatství spravedlivé a aby se příjmové nůžky nerozevíraly příliš ostře. Paradoxně nejde ani o to, do jaké míry nám bohatne ta chudá část světa (minulý týden se tato planeta dostala do situace, kdy více než polovina obyvatel patří z finančního hlediska do střední třídy). I to odpovídá zhruba starostem dítěte, kdy dítěti jako by nešlo o absolutní hodnotu, ale o spravedlnost distribuce hodnoty. Páteční protesty dětí jsou zajímavým příkladem toho, jak se začaly aktivně zapojovat do politiky a poslaly rodičům výrazný politický vzkaz.

Pozoruhodně se nám též rozvíjí nový trh, kterému říkám B2B, ve smyslu baby to baby. Žijeme jako první generace v situaci, kdy děti mohou vyrábět zážitky přímo pro děti. Vždy v minulosti vyráběli výrobky a příběhy či jinou zábavu pro děti dospělí. V současné době ovšem dítě může vyrábět zábavu pro dítě přímo bez jakéhokoliv zprostředkování rodiči a téměř bez jakékoliv finanční injekce či půjčky. Mladí youtubeři si tím mohou celkem pohodlně vydělávat, byť jejich výrobek nic nestojí, protože je platí reklamy.

Možná naše evropská a západní civilizace začíná cítit přerod do věku dítěte, do kterého se transformujeme. Je to ale dítě vybavené technologiemi tak mocnými, že by se před jejich schopnostmi naši předkové třásli.