Nejmladší tuzemská banka, která vznikla přeměnou z Moravského peněžního ústavu, plánuje lákat movitější lidi střední a starší generace na privátní bankéře a víc financovat malé a střední firmy. "Naše přidaná hodnota bude v tom, že v dnešní době, kdy banky obsluhu přenášejí na technologie, budeme zachovávat osobní přístup a posilovat osobní vztah s klientem," říká Radomír Lapčík, spolumajitel a šéf dozorčí rady Trinity Bank. Do dvou let by chtěli začít nabízet i hypotéky.

HN: Jaké byly hospodářské výsledky Moravského peněžního ústavu za loňský rok a jak si vedla vaše společnost SAB Finance, přes kterou vlastníte bezmála deset procent akcií Trinity Bank?

Auditovaný zisk Moravského peněžního ústavu za loňský rok převýšil 50 milionů korun. Zisk společnosti SAB Finance by měl dosáhnout řádově 100 milionů korun. I s ním jsme spokojeni, protože společnost investovala do dalšího rozvoje, který souvisí především se zamýšlenou zahraniční expanzí.

HN: Po Fiu a Creditas je Moravský peněžní ústav teprve třetí záložnou, které se podařilo získat bankovní licenci. Jak těžké to bylo?

Někdy si říkám, že těžší to může mít jen někdo, kdo chce provozovat atomovou elektrárnu. K získání bankovní licence musíte splňovat stále přísnější podmínky, protože regulace bankovního sektoru neustále přitvrzuje. Je stejná pro celou Evropskou unii a já to prostě bral tak, že ji musíme splnit. Když potřebujete postavit dům, také víte, že bez splnění určitých podmínek to nepůjde. Nikdy jsem proto nevnímal jako nějakou újmu, že nás ČNB tak důkladně prověřuje a že jsme licenci získali až napotřetí. Výsledkem je, že máme kvalitní banku, kvalitní kolegy a se 17procentní kapitálovou přiměřeností jsme připraveni na další rozvoj.

HN: Banky to ale mají stále těžší i kvůli konkurenci. V posledních letech na trh vstoupilo několik nových. Čím chcete nalákat klienty?

Budeme to dělat podobně jako dosud. Na straně vkladů budeme nabízet zajímavé podmínky pro zhodnocení, protože nejsme pod takovým tlakem akcionářů jako banky se zahraničními majiteli. Nyní například nabízíme nejvýhodnější spoření na trhu za úrok 1,18 procenta ročně bez omezení na výši vkladu nebo jiných podmínek. Služby privátních bankéřů chceme směřovat už na lidi s majetkem kolem jednoho milionu korun. Doposud je máme pro klienty s majetkem kolem 2,5 milionu. I tak je to méně, než je běžná hranice kolem pěti milionů korun v bankách.

HN: Bude Trinity Bank jen pro movitější lidi?

Máme i druhý pilíř, ze kterého chceme nové klienty rekrutovat, a to jsou malé a střední firmy. Doposud jsme se zaměřovali především na financování developerských projektů, nyní chceme úvěrování rozšířit i na další odvětví. Plánujeme začít nabízet služby faktoringu a v budoucnu možná i prodej pojištění. Naše přidaná hodnota bude hlavně v tom, že v dnešní době, kdy banky obsluhu klientů přenášejí na technologie, budeme zachovávat osobní přístup a posilovat osobní vztah s klientem. Náš tržní podíl bude malý, v řádu procent. Na větší ani nepomýšlíme.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

HN: V současné době máte pobočku ve Zlíně, v Praze a v Brně a k těm by měly přibýt pobočky v Ostravě, v Plzni a případně v Hradci Králové a Pardubicích. Předpokládáte, že klienti budou za svými osobními bankéři dojíždět?

Jednak pobočky v Praze a v Brně pokryjí významnou část populace, dohromady jde spádově asi o dva miliony lidí. Myslím, že na osobní setkání s bankéřem si lidé udělají čas a na pobočky přijedou.

HN: Jaká byla první odezva na vstup Trinity Bank na trh?

Získali jsme několik tisíc nových klientů a za dva měsíce nám na vklady přišla více než jedna miliarda korun. Vnímám to jako velký úspěch.

HN: Počítáte i s hypotékami a spotřebitelskými úvěry?

Hypotéky bychom chtěli začít nabízet do dvou let. Spotřebitelské úvěry máme také v plánu, protože ekonomika je stále v dobré kondici a Češi si chtějí půjčovat. Navíc domácnosti dobře splácejí, takže není důvod, proč spotřebitelské úvěry nemít v nabídce. Stále si však myslím, že zdravé je si vzít půjčku na bydlení, protože bez hypotéky je těžké si nemovitost pořídit. Na ostatní věci by si měl člověk spíš naspořit.

HN: V roce 2015 jste řekl, že byste chtěl po získání bankovní licence jít s novou bankou na burzu. Platí to pro Trinity Bank?

Ano. Banku spoluvlastní bývalí klienti Moravského peněžního ústavu, celkově má skoro deset tisíc akcionářů. Je to legitimní úvaha, jak by mohli svůj podíl lépe ocenit. Aktuálně jim zřizujeme účty v depozitáři a zajišťujeme jim likviditu, pokud chtějí akcie koupit nebo prodat. Vstup na burzu je úvaha spojená s příštím rokem.

HN: Jaké zisky chcete generovat, když vaši akcionáři jsou většinou zároveň klienty banky?

Jsme unikátní v tom, že naši akcionáři jsou současně klienty a dostávají nejen zajímavé podmínky na vkladech, ale i dividendy. Snažíme se tuto rovnováhu udržet. Dlouhodobě říkáme, že zhodnocení akcií by mělo dosahovat pěti až sedmi procent ročně, což akcionáři považují za dostatečné. Netlačí nás výše, protože chtějí využívat atraktivní úrokové sazby.

HN: Nemáte obavu, že po vstupu na burzu by mohlo dojít ke snaze o její převzetí?

Ne. Naši akcionáři jsou s tím, jak fungujeme, spokojeni. A pak je tu také možnost dát při vstupu na burzu zájemcům podmínku, že nesmí získat podíl větší než pět procent. To je celkem běžná věc, jak se bránit nepřátelskému převzetí.

HN: Máte v Trinity Bank v plánu navýšit svůj podíl?

Teď to pro mě není priorita. Zaměřuji se na svou další podnikatelskou aktivitu, což je společnost SAB Finance, která pro firmy zajišťuje devizové směny a platební služby. Prozatím působí v Česku a na Slovensku, ale nyní investuji do rozjezdu pobočky ve Velké Británii a založil jsem i reprezentaci v New Yorku. Jsem přesvědčený, že tyto služby můžeme nabízet i globálně. Máme ve společnosti SAB Finance už hodně klientů, kteří působí mezinárodně.

HN: Čím chcete se SAB Finance uspět v Londýně a v New Yorku?

Tím, čím v Česku. Za výhodných podmínek provádět devizové směny a platební služby. S konkurencí jsme si uměli poradit. I když jsme s touto společností na trh vstupovali jako poslední, máme už obrat 200 miliard korun ročně a 16 tisíc klientů. Úplně stejně to chceme udělat v dalších zemích.

HN: Jak jste s tím daleko?

V Londýně máme licenci platební instituce, máme tam základní tým, který potřebujeme, a teď budeme postupně rozjíždět obchodní aktivity. V New Yorku zatím licenci nemáme, ale pracujeme na tom.

HN: Co vás vedlo k tomu, že jste koupil banku na Maltě?

Bylo to byznysové rozhodnutí. Aby mohlo SAB expandovat, potřebovali jsme přes nějakou banku získat i přístup do platebního systému v eurozóně.

HN: Co je to za banku?

FCM Bank byla v podstatě nová banka, která neměla žádnou historii v úvěrech ani v platbách. Její vlastník měl představu, že bude nabírat vklady a kupovat dluhopisy. Jenže v době tak nízkých sazeb se tento obchodní model ukázal jako nefunkční, a proto hledal kupce, který by splnil přísné podmínky Evropské centrální banky. Jde o univerzální bankovní licenci a jsem rád, že jsem FCM Bank získal. Díky ní už máme povolení působit v Německu. A chceme žádat o povolení bankovní regulátory v dalších zemích, třeba v Polsku.

HN: Za kolik jste stoprocentní podíl v FCM Bank koupil?

Jde o částku přes 200 milionů korun.