Ekologicky a společensky zodpovědné formy investic přestaly být jen módním výstřelkem, který umožňuje správcům fondů oslovovat potenciální klienty chytlavými a srdceryvnými slogany. Vedle velkých investorů, mezi něž patří třeba norský státní fond s majetkem v hodnotě více než jednoho bilionu dolarů, se začali objevovat také ti drobní, pro které je kromě výnosu prioritou i dlouhodobě udržitelný ekonomický rozvoj.

V Česku je příkladem zodpovědné formy investice Etický fond z penzijní společnosti České spořitelny, který významná domácí banka spustila loni. Etický fond v současnosti spravuje majetek v hodnotě zhruba 353 milionů korun pro více než 33 tisíc klientů. V rámci celkového počtu více než čtyř milionů lidí, kteří si na důchod spoří v domácích penzijních fondech, je Etický fond České spořitelny stále velmi malým hráčem. Kromě dluhopisů vkládá peníze do cenných papírů firem v odvětví ekologie. Jednou z nich je norský výrobce zařízení pro recyklaci obalů Tomra Systems.

Zodpovědné investování je ale rovněž strategií, kterou se v Česku řídí mnoho podílových investičních fondů. Ty ale na rozdíl od těch penzijních nemohou svým investorům nabídnout státní příspěvek ani daňové úlevy. Mezi nejstarší takové fondy v Česku patří ČSOB Akciový fond vodního hospodářství, založený v roce 2007 a vedený v korunách. Díky své belgické mateřské společnosti KBC nabízí ČSOB svým klientům v Česku také několik na ekologii zaměřených fondů v eurech.

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

Hráči na poli etických investic

Norský státní fond

◼ Největší fond na světě, který zhodnocuje příjmy norského státu pocházející z těžby ropy, bere při investování do úvahy etické faktory.
◼ Fond tak neinvestuje například do akcií tabákových firem, některých zbrojařů (včetně výrobců jaderných zbraní) či těžařů uhlí.
◼ Seznam vyřazených firem je veřejně dostupný na stránkách fondu.

Etický fond České spořitelny

◼ Penzijní fond, který vznikl v loňském roce, se zaměřuje na investice do dluhopisů společensky odpovědných firem. Doplněk portfolia pak tvoří akcie ekologicky zaměřených firem.
◼ Na českém trhu je to jediný takto vyhraněný investiční fond, jenž je spravován domácí finanční společností.

Rostou obavy o Zemi

Etické investování, pro které se někdy používá zkratka ESG (z anglického Environmental, Social and Corporate Governance), se netýká pouze ekologických faktorů, tedy toho, jak šetrně se firmy chovají vůči životnímu prostředí. Důraz je kladen i na oblast pracovních podmínek či lidských práv a také to, jak je firma řízena (anglicky corporate governance). Zohledňuje se i to, jak se firmy staví k problematice korupce, přičemž se hodnotí i jejich postoj k takzvaným whistleblowerům, tedy zaměstnancům, kteří na případy korupce upozorní.

Nabídka investičních příležitostí s důrazem na ekologii roste také s poptávkou a naladěním veřejnosti. Například byznysy zaměřené na bezodpadové hospodářství a vyčištění oceánů od plastového odpadu byly jedny z významných témat letošního Světového ekonomického fóra. Důraz na ekologii umocnil projev k účastníkům akce, který pronesla 16letá švédská školačka Greta Thunbergová. Ta pravidelně protestuje před parlamentem ve Stockholmu a žádá politiky, aby se více zaměřovali na udržitelný rozvoj. "Chci, abyste jednali, jako kdyby váš dům hořel, protože to se děje," řekla ve švýcarském Davosu, kde se fórum koná.

Česku vládnou investice do obnovitelných zdrojů

Zatím nejvíce se v Česku ekologická a společenská uvědomělost v investování projevuje v energetice. Již loni například bankovní skupina ČSOB oznámila, že do roku 2023 zcela ukončí poskytování úvěrů v oblasti uhelné energetiky. "Tímto krokem přecházíme k podpoře zlepšování ekologických standardů, a to nejen v českých domácnostech. Bereme tím na sebe roli společensky zodpovědné společnosti," uvedl člen představenstva ČSOB Petr Hutla.

Kromě fondů je v Česku možné investovat do odvětví obnovitelné energetiky (OZE) také přímo. Nejčastěji formou dluhopisů společností, které vydávají provozovatelé ekologických elektráren. V Česku mezi ně patří britsko-německá společnost ThomasLloyd, jež buduje solární a větrné elektrárny a projekty spojené s biomasou v Asii, zejména v Indii a na Filipínách. Firma českým investorům nabízí dluhopisy, které v Česku vydala za více než 500 milionů korun. Jedná se převážně o desetileté až dvacetileté dluhopisy s nabízeným ročním výnosem do osmi procent.

"Na poli ekologických investic jsme zcela vyhraněným hráčem. Věnujeme se pouze energetice z obnovitelných zdrojů a ničemu jinému," uvedl v rozhovoru pro HN Michael Sieg, zakladatel a generální ředitel společnosti ThomasLloyd.

Infografika

S podobnou nabídkou chce oslovit investory také česká společnost Energy Financial Group (EFG). Z fotovoltaiky přešla v roce 2016 na zpracování bioodpadu. V bývalé sklárně v Rapotíně na Šumpersku z něho vyrábí plyn a teplo. Elektrárna zpracuje ročně 30 tisíc tun odpadu, který by jinak skončil na skládkách.

EFG chce podobných stanic, které z bioodpadu vyrábí energii, vybudovat v Česku ještě několik. "Za tímto účelem plánujeme vydat dluhopisy v objemu 500 milionů korun, ideálně do konce tohoto roku. Investorům chceme nabídnout výnos okolo šesti procent ročně," uvedl pro HN místopředseda představenstva EFG Tomáš Voltr.

Související
Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností sdílet přátelům.

Vyzkoušejte předplatné HN+
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru