Německo se stalo další evropskou zemí, kde si ti, kteří se necítí být ani mužem, ani ženou, mohou po předložení lékařských podkladů zažádat o úpravu zápisu v matrice a dokladů. Německo, stejně jako Nizozemsko či Rakousko, k tomu přistoupilo poté, co jejich Ústavní soudy rozhodly, že povinnost uvádět pouze mužské nebo ženské pohlaví je diskriminační. V Evropě umožňují uvést třetí pohlaví v dokumentech ještě Dánsko a Malta.

Ve světě třetí pohlaví uznávají například Austrálie, Pákistán, Indie, Nepál, Nový Zéland, Filipíny, Thajsko, Kanada či Britská Kolumbie. Letos na podzim se přidala i Uruguay. Ve Spojených státech třetí pohlaví uznává Oregon, Kalifornie, Washington DC, letos přibyly státy Maine, Arkansas, New York a Colorado. V roce 2020 umožní výběr genderu svým občanům, kteří to schválili v referendu, i Tchaj-wan. Jen minimum zemí ale vyžaduje ke změně pohlaví lékařskou zprávu.

Třetí pohlaví, označené slovem "ze", "divers", "X" či "inter", "non-binary," vede vítězné tažení světem. Že nejde jen o ústupek jednotlivcům, dokazuje například to, že se jen v Německu ke třetímu pohlaví hlásí na osmdesát tisíc lidí. Podle studie z roku 2012 osm až dvacet procent lidí může pociťovat pohlavní neukotvenost (cítí se být něčím jiným, než jim nabízí vrozené pohlaví). Zhruba šest procent z nich se podle dalších odhadů necítí být jednoznačně ani mužem, ani ženou.

Výchova v neutru

Stovky tisíc lidí, jež se necítí dobře v roli vrozeného pohlaví, mají obrovský vliv na společnost i na ekonomiku. A to hned od narození. Podle expertů z Nameberry, největšího světového webového portálu, který se věnuje jménům dětí, genderově neutrální jména vyhledává stále více rodičů. Jejich názor na to, co vlastně je genderově neutrální jméno, se ale mění v čase. Jestliže dřív bylo odvážné pojmenovat dívku Charlie či Jamie, nyní rodiče vybírají skutečně bezpohlavní jména. Mezi top deset jmen nyní patří například Justice, Briar, Campbell, Finley, Journey, Robin či Story.

Samozřejmostí je také genderově neutrální výchova. Mezi doporučené hračky pro třetí pohlaví pak třeba patří dřevěné kostky a základní sada lega. Z plyšáků je to například medvídek, tučňák či pejsek. A samozřejmě sady na kreslení a malování či hudební nástroje, protože jak tvrdí experti − umění bylo a je genderově neutrální. To samé platí i pro deskové hry, ať už je to Člověče, nezlob se, či Monopoly. Výchova dětí bez ohledu na vrozené pohlaví se stala hitem mezi celebritami. Všeobecně se ujímá názor, že pohlaví patří podobně jako například náboženství k tomu, o čem by si měl člověk rozhodnout v dospělosti sám. A výchova by jej neměla ovlivňovat.

Třetí pohlaví už ovlivnilo i herní průmysl. K nedávnému sedmdesátiletému výročí hry Scrabble Elie Dangoor, předseda Světové asociace anglicky hovořících hráčů Scrabblu, představil nové slovo. Je jím "ze", tedy označení pro třetí pohlaví.

Neutrální lidé razantně vstoupili i do ekonomiky. S nástupem nové legislativy, která umožňuje veřejně projevit vlastní pocity, pochopila finanční potenciál řada firem. A uzpůsobila svůj marketing − a někdy i produkty. Jako první na světě letos v polovině prosince představila neutrální kolekci oděvní skupina H&M. Partnerem této kolekce je švédská značka Eytys, prodávat se začne koncem ledna. Kolekce zahrnuje pohlavně neurčenou obuv, oblečení a doplňky pro dospělé i děti. Neutrálnímu přístupu odpovídá i výběr barev této kolekce − dominuje lahvově zelená, béžová, khaki a samozřejmě černá a bílá. Oděvy volně splývají po těle, nemají tendenci zvýrazňovat postavu nositele.

Lze očekávat, že s podobnou kolekcí se záhy setkáme i u jiných velkých značek. A nejen v oblečení.

Neutrální "intersex" parfémy nabízí řada výrobců luxusní kosmetiky. Výhledově, pokud bude poptávka, neexistuje jediný důvod, proč by neměly vzniknout speciální řady pleťové kosmetiky a líčení. Trh neutra je nový a neomezený. A firmy to vědí.

Zvonokosy a ti další

Satirická knížka Gabriela Cheval­liera Zvonokosy z roku 1934, jejímž hlavním motivem je stavba veřejných záchodků, jež městys rozdělila na dva tábory − Záchodobijce a Záchodomilce −, by nyní s nástupem třetího pohlaví mohla pokračovat. Zprávy ze světa, kde se rozhodli vyjít vstříc požadavkům všech, leckdy připomínají víc grotesku než realitu.

Například Home Office, jeden z vládních odborů Británie (má na starosti například imigraci, obranu a právo), zrekonstruoval za 40 tisíc liber deset ženských a pánských toalet na unisexové. Cílem rekonstrukce prý byly příjemné pracovní podmínky pro všechny zaměstnance. Nyní ovšem úřad řeší stížnosti žen na to, že unisexové toalety používají především muži, kteří navíc zapomínají zavřít dveře. Jak se k tomu staví třetí pohlaví, ze zprávy nevyplývá.

V létě obdobný problém řešila Oxfordská univerzita. Studenti v lednu odhlasovali přeměnu pohlavně vyhraněných toalet na neutrální na většině kolejí. Výsledkem byly společné toalety pro všechny, které nemají pisoáry. O pár měsíců později (jiní) mužští studenti ze Somerville College vyhlásili tažení za návrat pisoárů, přičemž jejich návratu chtěli dosáhnout močením na podlahu genderově neutrálních záchodků. Nezdařilo se. Společné označení toalet ale nevyhovuje ani trans osobám. Zástupce komunity LGBT namítl, že nové označení toalet nemá na ty, kteří je potřebují, skutečný pozitivní dopad.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podobně se k jednotným záchodkům staví v Japonsku. Zde se objevují neutrální toalety s přípravou na olympijské hry v roce 2020. A mají samostatné označení − figurku, která je napůl v šatech a napůl v kalhotech. Tzv. duhové označení, jak se piktogramu říká, ovšem narazilo. Prý společensky diskriminuje ty, kteří na tento typ toalet zamíří. Lepší by bylo nahradit jej nápisem "Tyto toalety jsou určené všem". Japonci si zřejmě nepřečetli zkušenosti z Oxfordu.

Satirická knížka Gabriela Chevalliera Zvonokosy z roku 1934, jejímž hlavním motivem je stavba veřejných záchodků, jež městys rozdělila na dva tábory − Záchodobijce a Záchodomilce −, by nyní s nástupem třetího pohlaví mohla pokračovat.

Bez ohledu na těžkosti spojené se společnými záchodky jejich počet raketově roste. K přestavbě záchodků přistoupila letos v létě i britská armádní centrála v Andoveru (hrabství Hampshire). Britská rozhlasová a televizní společnost plnící funkci veřejnoprávního vysílání BBC, která eviduje mezi svými zaměstnanci 417 transgender osob, má neutrální toalety ve všech svých budovách. Stejně jako řada divadel či londýnská radnice. Některé organizace mění všechny toalety, některé jen dámské − pánské pisoáry řada organizací raději zachovala. A narazila na odpor žen.

Nově se objevují genderově neutrální toalety ve Spojených státech i Kanadě. V Kanadě začal přestavovat toalety největší provozovatel shopping malls, společnost Ivanhoe Cambridge, už v roce 2012. Někdy se ovšem vyhovět všem nepodaří. Například na Washingtonské státní univerzitě nechalo vedení školy vybavit pánské záchodky dámskými hygienickými potřebami. Přítomnost tamponů a vložek tamní vedení zdůvodnilo tak, že "chce, aby se zlepšily zkušenosti transgender komunity". Ne všichni muži ovšem tento pocit sdílejí.

Intersex vydělává více než žena

Jakkoliv společné záchodky vyvolávají celospolečenskou debatu, daleko podstatnější je uplatnění třetího pohlaví v práci a ve společnosti. Výsledky nejsou povzbudivé. Jak ukázala americká Národní studie o diskriminaci transgender osob, řada z nich žije v chudobě, daleko větší část než u běžné populace se setkává se šikanou, fyzickým a psychickým nátlakem.

I v této skupině existují obrovské rozdíly. Například trans ženy mají daleko horší pracovní zkušenosti než ti, kteří se hlásí k neutrálnímu pohlaví, či než transgender muži. Navíc jsou většinovou populací často považovány za devianty.

Nevyhranění, zástupci třetího pohlaví, mají větší šanci získat zaměstnání než trans osoby, nicméně často narazí při kariérním postupu. Zaměstnavatelé navíc rozlišují i mezi nimi − asi nepřekvapivě mají horší podmínky genderově neutrální osoby, které se narodily s ženskými pohlavními znaky. Neutra − muži vydělávají více než ženy bez ohledu na to, zda se zrovna ke svému pohlaví hlásí, či nikoliv.

Přístup k tomu, co řada lidí v mnoha částech světa považuje za neměnné, se mění. A každá změna bolí. Jsou tady ovšem i sympatické momenty. Třeba Santa Clause si coby ženu nebo neutrum umí představit skoro třetina Britů a Američanů. Bylo by to možné před padesáti lety? A kolik lidí by bylo ochotných přijmout podobnou změnu v Česku, které s největším rozdílem v odměňování mužů a žen není schopné akceptovat ani rovnost pohlaví?