Technologické společnosti Huawei a ZTE v Česku jsou podezřelé z průmyslové špionáže pro Čínu. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost proto v pondělí oznámil, že vybrané strategické firmy a instituce musí svá zařízení od zmíněných čínských značek dodatečně zabezpečit, nebo je vyměnit za zboží od jiných dodavatelů. Opatření se týká státních úřadů a také například mobilních operátorů či energetických podniků.

Varování před čínskými technologiemi se v Česku týká především Huaweie, jehož mobilní telefony a další telekomunikační zařízení využívají desítky úřadů − mimo jiné policejní prezidium, ministerstvo vnitra, Správa Pražského hradu či Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Na technolo­giích od Huaweie navíc běží datacentrum polostátního ČEZ i mobilní sítě všech hlavních operátorů v zemi − T-Mobilu, Vodafonu i O2.

"Míra rizika vzhledem k možnému narušení bezpečnosti systémů důležitých pro stát je nezanedbatelná," komentoval rozhodnutí ředitel úřadu Dušan Navrátil.

Připomněl, že čínské zákony vyžadují po tamních firmách, aby se státem spolupracovaly při jeho zpravodajských aktivitách.

Huawei se proti jeho vyjádření ohradil. Požaduje důkazy, které by taková tvrzení potvrdily. "Nikdy nebylo prokázáno, že bychom provedli jakýkoliv prohřešek proti kybernetické bezpečnosti," řekla HN mluvčí Huawei Technologies Czech Magda Partyka.

"Je na jednotlivém uživateli, aby zvážil, jestli je to pro něj riziko, nebo ne. Nejedná se o žádný zákaz. Je to podobné, jako když hygienici vyhlásí hrozbu epidemie, to také nikdo nemá zákaz jít ven. Ale je tu nějaké zvýšené riziko a podle toho se chováte," uvedl mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost.

Vláda už varování NÚKIB vyslyšela. Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády zbavil mobilů od Huawei. "Já jsem zjistil před několika měsíci, že máme na úřadě vlády nějaké mobily od Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč," řekl v úterý premiér Babiš ve Vídni, kde se účastní fóra Afrika-Evropa.

Také ministerstvo průmyslu a obchodu v souvislosti s varováním NÚKIB stáhne všechna zařízení od Huawei používaná na úřadu. Vymění je za jiné značky.

Ministerstvo zahraničí na dotaz uvedlo, že zařízení ani techniku od čínských firem Huawei a ZTE nepoužívá.

Zmapovat situaci už nechal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Bude záležet, jak se to vyhodnotí, ale za mě mohu říct, že v tomto směru udělám opatření, aby je nepoužívali," řekl v pondělí na dotaz novinářů, zda je udržitelné, aby někteří důstojníci armády užívali aparáty Huawei. Podobné kroky podle Metnara učiní i další ministerstva.

Babiš v úterý zároveň varování od NÚKIB kritizoval. "Je to pro nás překvapení, že úřad vydal to stanovisko. Jsou tam některé věci, které nejsou úplně domyšlené, mohou mít dopad na naši zemi," řekl šéf vlády.

Úřad podle něho nepředložil žádnou právní analýzu, což je prý problém pro jednotlivá ministerstva, která mají před sebou nějaké soutěže. Úřad pro kybernetickou bezpečnost informoval, že v první polovině ledna vydá metodický pokyn pro úřady, mimo jiné ministerstva, které využívají software i hardware firem Huawei a ZTE.

"Kritice pana premiéra do značné míry rozumím a na jeho místě bych zřejmě mluvil podobně. Jde o novou situaci, s níž v Česku dosud nemáme zkušenosti," řekl ředitel NÚKIB Dušan Navrátil. Účelem vzniku úřadu ale podle něj byla ochrana kritické informační infrastruktury republiky, bez níž by stát nemohl fungovat. "Pokud zjistíme, že tyto systémy jsou jakýmkoli způsobem ohroženy, musíme bezodkladně jednat," uvedl. Varování bylo podle něj určeno hlavně správcům infrastruktury, kteří nyní musí udělat analýzu, jaké technologie používají a jaké riziko z toho vyplývá na základě zjištění úřadu.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.