Vlády s Andrejem Babišem chtěly penzijní reformu rozjet. Neudělaly zatím nic. Jednání o vzniku důchodové komise bylo tento týden zrušeno. Dnešní čtyřicátníci, kteří se narodili za vlády prezidenta Gustáva Husáka, v práci zažili už jen kapitalismus. Dávno měli mít možnost nebýt odkázáni jen na mizivý státní důchod a lásku svých dětí.

Populačně silné ročníky z let 1974 až 1977, kterým na svět pomohla rodinám nakloněná opatření tehdejší vlády, nečeká v důchodu nic veselého. Ještě hůř než Husákovy děti na tom ale budou Husákovi vnuci. Hrozí, že lidé, kteří začnou pobírat důchody v roce 2040 a později, budou chudší než dnešní penzisté. Bude hodně důchodců a málo pracujících, kteří platí daně.

Předsedkyně Národní rozpočtové rady odhaduje, že půjde zhruba o čtvrtinový propad. "Kdybychom se nyní přenesli do demografické situace roku 2035 či 2040, tak máme podle mých osobních hrubých výpočtů průměrný důchod nikoli 12 500 korun měsíčně jako dnes, ale jen 9500 korun," uvedla Eva Zamrazilová.

Křišťálová koule, skrz kterou lze mnohé vidět. Špatné zprávy o důchodovém systému politici nikdy nechtějí slyšet. Vždyť opravdu zle bude až v době, kdy zaručeně povládne někdo jiný. Snaha vyčíslit skutečnou kupní sílu budoucích penzí je tedy záslužná už proto, že může sloužit jako budíček. Odhad na desetiletí dopředu je vždy zatížen extrémní mírou nejistoty, ale stojí na racionálních předpokladech. Je možné se utěšovat třeba tím, že za dvacet let už budou místo nás pracovat roboti. Jen aby také platili důchodové pojištění.

Letos vzniklá rada má dohlížet na to, aby se český stát nikdy neocitl v situaci, ve které by vláda byla nucena vyhlásit bankrot. Podle Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou tým Evy Zamrazilové vydal v říjnu, budou české vlády po roce 2035 před touto hrozbou stát. Zvrátit takový osud může jen snížení budoucích penzí nebo důchodová reforma. Jinak by celkové vládní dluhy mohly do roku 2068 dosáhnout více než dvojnásobku hodnoty celé české ekonomiky. To jsou úrovně, na kterých je nyní finančně zdecimované Řecko.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) s chmurnou vizí rady nesouhlasí. Ekonomice se teď daří, což umožnilo vládě důchodcům přidat. Prognóza vývoje státních financí během následujících padesáti let je "naprosté sci-fi" a rada by neměla "děsit lidi", napsal v říjnu premiér na svém twitterovém účtu.

Přebory v krátkozrakosti. Zažíváme unikátní situaci: nikdy nemělo tolik Čechů práci. K tomu u nás našly práci statisíce cizinců. Ti všichni odvádějí pojistné, z něhož se obratem zaplatí důchody. To ale platí tady a teď. I kdyby konjunktura vydržela navždy, dramatické změně věkového složení Česko neunikne. Argumentovat současnou bilancí důchodového systému je ukázkou extrémně krátkozrakého vidění. Premiérova reakce je natolik nesmyslná, že tím musel vyrazit dech i svým příznivcům.

Podobně se o něco později vyjádřila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Její závěry jsou ale úsměvné. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedla, že peněz pro udržení životní úrovně budoucích penzistů má vláda dost. Penzijní systém není třeba nijak reformovat. Nicméně dodala, že zvýšení penzí se ale neobejde bez zavedení nových daní. Maláčová vrátila do hry oblíbené sociálnědemokratické téma: takzvané sektorové daně uvalené na banky, telekomunikační a energetické firmy. "To je to, o čem má penzijní reforma být," řekla.

Zdroje zase jsou. Když sociální demokraté volají po sektorových daních, je to jen na efekt. Vědí, že v současné koalici s ANO nejsou schopni nic podobného prosadit. Na vetu Andreje Babiše ostatně koketování s tímto mimořádným zdaněním ztroskotalo už v minulé vládě, kde přitom ČSSD měla premiéra a nejvíc ministrů. Jakkoli je tedy recept ministryně Maláčové bez šance na úspěch, ukazuje důležitou věc: už i levice vidí, že průběžný systém v dnešní podobě důstojné důchody nezajistí. Pojistné nelze bez vážných následků zvyšovat, a jakmile začne podíl plátců klesat, bude zle. Zjevný důvod pro skutečnou reformu.

Ministryni přece musí být jasné, že tudy nevede cesta k udržení, natož zvýšení životní úrovně Husákových dětí ani vnuků, až z nich budou důchodci. Co jim stát každý měsíc na penzích přidá, to jim vezmou vyšší poplatky za volání, internet, bankovní služby a dodávky elektřiny či plynu.

Už léta jsou příjmy z odvedeného sociálního pojištění, což je jen jiné pojmenování důchodové daně, nižší než výdaje na státem vyplácené penze. Díky rekordně nízké nezaměstnanosti a ekonomickému boomu je letos státní penzijní systém v mírném přebytku. Jde ale o výjimku potvrzující pravidlo. Podle propočtu ministerstva financí nebude možné penzijní soustavu udržet finančně vyrovnanou. Peněz na penze pro Husákovy potomky nebude dost.

Vláda zjevně spoléhá na to, že dnešní čtyřicátníci příliš velká očekávání ohledně státem vyplácených důchodů nemají. Část Čechů si na důchod spoří, ale stát by k tomu měl motivovat úplně všechny. Před lety se to dřívější vládě zčásti povedlo. Výsledky práce důchodové komise, kterou vedl ekonom Vladimír Bezděk, neměly bohužel dlouhé trvání. Šlo o zavedení soukromého spoření, do kterého mohli zaměstnanci v letech 2013 až 2015 přesunout část peněz, které původně odváděli na sociální pojištění. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky a ministra financí Andreje Babiše tuto možnost zrušila, aby zastavila odliv peněz z nefunkčního státního penzijního systému.

Bez reformy, zato s vyšší DPH. Drtivá volební porážka pravice ve volbách roku 2013 osud druhého pilíře důchodového systému zpečetila. Pro levici včetně vítězné ČSSD byl zlem od začátku, nijak ho nebránilo ani ANO, jež je v otázkách udržitelných penzí dezorientované. Z pokusu o reformu Čechům zbyla jen vyšší daň z přidané hodnoty. Zrušit tuto "reformní přirážku" by bylo logické. Jenže o tom současná vláda nechce ani slyšet. Bez těchto miliard by totiž rozpočet nevypadal tak optimisticky.

Babišova vláda chce klid na práci. Možná proto neslyší tikající bombu v penzijním systému a osud Husákových dětí ani vnuků ji nezajímá.

Glosy: Luděk Vainert