Hodinu po poledni začíná výuka na pražské Fakultě informačních technologií ČVUT. Do učebny vchází profesor, za ním jdou studenti, kteří nesou roboty. Ti zatím sami přijet neumí, ale brzy se to může změnit. Studenti je rozestaví mezi sebe po učebně, zasednou k počítačům a začínají programovat. O pár minut později roboty přivádějí k životu.

"Zdravím, vítejte na fakultě informačních technologií. Prosím, pokračujte tudy," říká robot Pepper v angličtině. Podobá se člověku a zvedá ruku, aby ukázal, kterým směrem se vydat.

Škola ho získala letos spolu s dalšími dvěma roboty, peníze na ně dostala z evropských dotací. Cena jednoho z nich se pohybuje kolem půl milionu korun. České vysoké učení technické je zavádí do výuky jako vůbec první česká škola a studenti se na nich učí programovat. Uplatnit se potom budou moci ve firmách, které různé druhy umělé inteligence čím dál více využívají.

"Naši roboti zvládají přenášet různé předměty, umí rozpoznat emoce, lidské tváře nebo jednoduché objekty. Využívají k tomu kamery, díky kterým vidí. Umí se také pohybovat, tančit, mluvit nebo rozpoznávat slova," říká vedoucí fakultní Laboratoře inteligentních vestavných systémů Miroslav Skrbek.

Studenti se teď chystají veřejnosti předvést, co své "svěřence" naučili. Do 1. prosince, kdy fakulta pořádá den otevřených dveří, chtějí roboty rozmluvit i rozpohybovat. "Ten náš zatím umí uchopit plechovku. Chceme ho naučit, aby uměl dojet ke koši a plechovku do něj odhodit. Dnes budeme rádi, když ho naučíme poznat, kam má jet," popisuje jeden ze studentů v učebně.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nový typ Pepper, se kterým pracují, nemá sice nohy jako jeho předchůdci, roboti Nao, pohybuje se ale na podstavci s kolečky. Je však dokonalejší v jiných věcech. Na základě výrazu tváře určí, jestli je člověk, který se něj dívá, veselý, nebo smutný. "Studenti učí roboty Pepper zařadit se do života. Vytvářejí z nich bytosti, které se umí pohybovat mezi lidmi a umí jim poskytnout informace. Ve výsledku mohou fungovat jako informační kiosek," vysvětluje Skrbek.

Mohou být také pomocníky, zvládnou podat třeba klíče nebo lahev s vodou. Jsou schopni přečíst zprávy z webu nebo e-mail. V Japonsku se začali vyrábět před několika lety, zatím ale umí mluvit pouze anglicky. Lidé z ČVUT říkají, že naučit je česky bude velká výzva.

Čím dál častěji se japonští roboti začínají objevovat v Česku. V Praze jsou už na čtyřech místech. Kromě zmíněných učeben se jeden z nich vyskytuje v hotelu Pyramida, kde pomáhá hostům s orientací po budově. Další je na Letišti Václava Havla a poskytuje základní informace o letišti.
Třetí pak komunikuje s řidiči na čerpací stanici Benzina v Holešovicích.

Přestože se tento typ robotů objevuje na místech, kde by jinak stáli uvaděči nebo jiní lidé, je ještě daleko doba, kdy začnou lidskou práci vykonávat běžně. "Jsou určeni především jako motivační experimentální roboti, kteří mohou v principu ohrozit práci nanejvýš hostesek či mohou být součástí zajímavých show," prohlašuje Vladimír Mařík, vědecký ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.

Přesto s nimi tuzemské firmy začínají počítat. Třeba hotelová síť Orea, pod kterou spadá zmíněný hotel Pyramida, je nasadí do všech svých třinácti hotelů.

jarvis_5bf5c8d3498e6a73a01e0c18.jpeg
K dispozici mají i roboty Pepper. Ti se pohybují na kolečkách.
Foto: HN – Milan Bureš
jarvis_5bf5c8d4498e6a73a01e0c1c.jpeg
K dispozici mají i roboty Pepper. Ti se pohybují na kolečkách.
Foto: HN – Milan Bureš