Od ledna by do Česka mohlo každoročně přijít až 40 tisíc Ukrajinců. Tedy přibližně stejně, kolik obyvatel žije v Mladé Boleslavi. Na dovoz pracovníků z Ukrajiny sází stále více firem, kterým chybí rekordní množství lidí. Současný roční limit je nastavený na 20 tisíc. Hospodářská komora a další svazy ale tvrdí, že to českým podnikům nestačí, roční kvóta by se podle ní měla zdvojnásobit. "Pan premiér Andrej Babiš se k tomu vyjádřil pozitivně a má zájem to prosadit," řekl HN prezident komory Vladimír Dlouhý.

Sám premiér na dotaz HN nereagoval. Mluvčí vlády Petra Doležalová ale uvedla, že o zvýšení kvót pro příchod pracovníků z Ukrajiny v těchto dnech jednají zástupci ministerstev, zaměstnavatelů a odborů.

Podle odhadů Hospodářské komory ČR, která zastupuje 15 tisíc firem, hledají nyní zaměstnavatelé v Česku 440 tisíc pracovníků, příští rok to může být až půl milionu. Na úřadech práce je ale nejméně lidí za posledních 22 let. Vláda proto v létě 2016 spustila takzvaný Režim Ukrajina. Za dva roky díky němu přišlo do Česka za prací přes 24 tisíc Ukrajinců.

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

Celý proces funguje tak, že si firma vyhlédne zaměstnance a poté se obrátí na některou z podnikatelských organizací, která jí pomůže s papírováním. Žadatel si pak sám vyřídí pracovní vízum − díky pomoci s byrokracií rychleji a snáze než dřív. Systém odbourává i korupci, která byla historicky se získáváním víz na Ukrajině spojena. Člověk zapojený do režimu má jisté místo v pořadníku, za které se jinak běžně dávaly vysoké úplatky. S vízem pak Ukrajinec přijede do Česka, kde dostane pracovní kartu, díky níž zde může dva roky legálně pracovat.

Související

Zájem o Ukrajince mezi českými firmami roste, počet žádostí se proti loňskému roku více než zdvojnásobil. Třeba dopravní společnosti MD logistika aktuálně chybí až 30 řidičů. Podle ředitele firmy Roberta Kuchara nemají Češi o povolání řidiče příliš zájem. "Dovoz Ukrajinců je bohužel jeden z největších zdrojů, které máme. Nemyslím, že by to do budoucna mělo být jinak," tvrdí. Z Ukrajiny už takto společnost, která zaměstnává přibližně dvě stě lidí, přivedla 15 zaměstnanců.

S rostoucím zájmem podniků ale roste i jejich nespokojenost s příliš dlouhou čekací dobou, než se ukrajinský zaměstnanec vůbec dostane k tomu správnému okénku na ambasádě ve Lvově a může požádat o zaměstnaneckou kartu. Toto čekání se loni vyšplhalo dokonce na více než čtyři měsíce, nyní se pohybuje okolo dvou a půl měsíce. To je sice méně než před Režimem Ukrajina, ale pořád příliš dlouho. "Třeba čekací doba mezi podáním žádosti a termínem ve Lvově by se dala určitě zkrátit, protože je to jen o lidských kapacitách," myslí si Kuchar.

Kromě přijetí dalších úředníků by proces urychlily právě i vyšší roční kvóty. Ty se rovnoměrně rozdělují na jednotlivé měsíce. Pokud tedy počet žadatelů z Ukrajiny překročí měsíční limit (nyní přibližně 1600 pracovníků), přesouvají se zbylé žádosti na další měsíc. Současné žádosti firem proto úřady zařazují až na konec prosince a začátek ledna.

Podnikatelům vadí i některá pravidla režimu. "Snažíme se například domluvit, aby byla zrušena podmínka, že daná pozice musí být inzerována i měsíc na úřadu práce. Přitom těch zaměstnanců objektivně není dostatek, nikdo Čechům práci nevykrádá," říká Jitka Hejduková ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Se získáním Ukrajinců je spojeno i poměrně náročné papírování. "Potřebujete potvrzení finančního úřadu, že firma nemá žádné daňové nedoplatky, potřebujete potvrzení, že nemáte nedoplatky na sociálním či zdravotním pojištění a další," vyjmenovává Hejduková.

Zatímco české firmy změny vítají, ukrajinská vláda takovou radost nemá. Uvítala by, kdyby si české firmy otevíraly své továrny přímo na Ukrajině, a Ukrajinci by tak neměli důvod za prací odcházet do ciziny. "Naše lidi potřebujeme doma. Tento proces ale bohužel nemohu ovlivnit, dokud budou platy na Ukrajině nižší než v Česku," uvádí ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis.

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností sdílet přátelům.

Vyzkoušejte předplatné HN+
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru