Vysokou pozornost návštěvníků veletrhu vyvolávalo pracoviště automatizovaného procesu in-line kontroly kvality. "Je to ukázka tvůrčí práce a potenciálu studentů, kteří dokázali vytvořit skutečně profesionální aplikaci v oblasti automatizace procesu kontroly kvality s využitím souřadnicové měřící techniky," uvedl vedoucí ústavu technologie obrábění, projektování a metrologie FS ČVUT Libor Beránek.

Ve spolupráci s firmou Carl Zeiss a ABB se fakultě podařilo vytvořit pracoviště, kde se měřicí technika stala součástí výrobních procesů. Průběžně se při výrobě sledují parametry dotykovým skenováním, což je proti lidské kontrole rychlejší, přesnější, spolehlivější a pomáhá to snižovat ztráty na produkci. Navíc se v rámci MES (Manufacturing Execution Systems) průběžně zpracovávají data pro adaptivní regulaci výrobních procesů. Proces využívá souřadnicový měřicí stroj ZEISS DuraMax ve spolupráci s kolaborativním průmyslovým robotem ABB YuMi,, který umožňuje snadnou synchronizaci s dalšími systémy výrobní linky.

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

Tým FS ČVUT již podesáté představil nový model Formule Student. Oproti předchozím modelům je lehčí, má nižší těžiště, úpravy doznala karosérie. Vozidlo tak dokáže zrychlit na 100 km/h za 3,5 sekundy. Studenti se se svou formulí zúčastnili čtyř evropských soutěží Formule Student/SAE, při nichž komisaři přísně hodnotí celou řadu kritérií. Analyzují technickou úroveň, bezpečnost, výsledky náklonových zkoušek, akceleraci, funkci brzd a hladinu hluku. Hodnotí design, výši nákladů i marketing a závěrem je závod Endurance. Díky technickým inovacím se studenti se svým výrobkem dokázali umístit při závodě v Mostě na výborném 3. místě. "Na výrobě formule se podílí kolem dvaceti studentů. Mám radost, že se nám podařilo v konkurenci pěti stovek dalších vysokých škol být na stupních vítězů," uvedl Otakar Volet, student 4. ročníku FS ČVUT.

Studentským projektem je i vizitkomat, tedy přístroj, který může vytisknout vizitky nebo prostřednictvím QR kódu generovaného webovou aplikací prezentovat informace o studiu upravené podle zájmu budoucího studenta. V projektu je integrována celá řada aktuálních technologií a několik vlastních konstrukcí. Komplexní mechatronické zařízení sestavili studenti za pomoci akademických pracovníků. "Součástky jsme sami vyfrézovali, elektronický systém jsme sami sestavili," uvedl Jan Palounek, student 3. ročníku FS ČVUT.

Studenti se ročně podílejí na více než 150 projektech pro průmyslové partnery a na větším počtu interních projektů. Příkladem zábavné formy projektované výuky jsou v expozici prezentované šachové figurky. V rámci projektu výroby kompletní šachové partie si studenti prošli celý životní cyklus výrobku. Od fáze ideového návrhu a konstrukce, přes tvorbu programů pro CNC obráběcí stroje, produktivní a ekonomickou výrobu, až po zajištění kontroly kvality výrobků s využitím CMM technologií. Výsledkem je vlastní realizace precizně vyrobených figurek.

V expozici najdete i nenápadné vozidlo, kolový mobilní robot. Vystavený funkční vzorek představuje novou konstrukci, kdy kola kulového tvaru umožňují překonávání větších překážek, než činí poloměr kola. Podvozek je využitelný pro specializovaná vozidla vojenská, důlní, inspekční, invalidní.

Nový model Formule Student je oproti předchozím modelům lehčí a má nižší těžiště.
Nový model Formule Student je oproti předchozím modelům lehčí a má nižší těžiště.
Foto: Jan Symon
Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností sdílet přátelům.

Vyzkoušejte předplatné HN+