Brno jako vůbec první velké město v Česku přišlo s plánem, jak ve větším rozsahu nastartovat výstavbu bytů. V rozvojových lokalitách postaví silnice, zavede plyn či elektřinu dříve, než na místě začnou stavět developeři. Těm také v některých případech po vzoru západních metropolí poskytne své pozemky. Chce tím zastavit strmý růst cen nemovitostí, kvůli kterým se stává bydlení ve městě pro stále více lidí nedostupným. Ještě hůře je na tom Praha, která se sice také snaží inspirovat v zahraničí, na rozdíl od moravské metropole však stále nemůže najít způsob, jak se s bytovou krizí vypořádat. Brno je ve svých plánech napřed.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

"Máme připraveno 1,5 miliardy korun na investice do rozvoje bytové výstavby. Cílem je, aby do roku 2030 nabídka bytů převyšovala poptávku. Cena koupě nebo nájmu díky tomu bude dostupnější pro širokou veřejnost," říká Petr Hladík (KDU-ČSL), náměstek brněnského primátora, který má na starosti oblast bytové politiky.

Spolupráce by mohla probíhat i tak, že město pozemky připraví a soukromníci na oplátku část bytů poskytnou pro dostupné bydlení. V moravské metropoli by se díky tomu mělo kolaudovat minimálně 1500 bytů ročně, z toho 15 procent má zůstat v majetku města. To si chce udržet stávající patnáctiprocentní podíl na bytovém fondu.

1,5 miliardy

korun má Brno připraveno na investice do rozvoje bytové výstavby.

3 miliardy

korun má nyní Praha vyčleněny na výstavbu obecních bytů. Ve vztahu k developerům je však v horší situaci než Brno.

Bydlení ve městech je stále dražší

S problémem nedostatku bytů se potýkají takřka všechna velká města v Česku. Příznivá ekonomická situace a nízké úrokové sazby hypoték vyvolaly enormní zájem o vlastní bydlení. Kupců je výrazně více než bytů na realitním trhu. Kromě cen nemovitostí kvůli tomu prudce rostou i nájmy. Vůbec nejhorší situace je v Praze. Podle analýzy společnosti Ernst & Young pražským domácnostem, které nebydlí ve vlastním, více než polovinu čistých příjmů ukrojí právě nájem. Nájmy v hlavním městě v posledních dvou letech rostly dvouciferným tempem.

Podobně je na tom i Brno. Podle společnosti Deloitte se tam loni nájmy meziročně zvýšily o 18 procent. A průměrná cena bytu 2+1 za posledních sedm let vzrostla zhruba o třetinu na tři miliony korun.

Vedení Brna se bojí, aby se lidé nezačali hromadně stěhovat za město a za prací dojíždět. Případně aby se neodstěhovali na venkov úplně. Město by kvůli tomu podle Hladíka mohlo přijít o důležité profese s nižšími příjmy, jako jsou například strážníci, učitelé či zdravotní sestry.

Vedle potřebných profesí se nové byty budou rozdělovat mezi důchodce, mladé páry, handicapované, část poslouží jako sociální bydlení. V této oblasti je Brno průkopníkem. V květnu získalo prestižní cenu SozialMarie rakouské nadace Unruhe za nejlepší sociálně inovativní projekt Evropy, když mezi rodiny s dětmi v bytové nouzi rozdělilo 50 městských bytů.

Praha ve stínu Brna

Hlavní město zatím zůstává za Brnem pozadu. V bytové politice má však méně výhodnou pozici. Na rozdíl od Brna město vlastní pouze pět procent bytového fondu. Navíc nedisponuje atraktivními parcelami, které by mohlo developerům nabídnout výměnou za to, že na nich investoři část bytů vyčlení pro dostupné bydlení. Nemůže Brno napodobit ani ve vykupování pozemků určených pro výstavbu − ty už mají většinou developeři rozebrané.

Praha se musí spoléhat sama na sebe a byty zatím stavět bez spolupráce s developery. Zcela bez plánu ale není. Podle radního pro bytovou politiku Radka Lacka (ANO) má město aktuálně vyčleněny tři miliardy korun na výstavbu obecních bytů. Ještě letos chce odstartovat výstavbu 1100 bytů, například na Černém Mostě. Do roku 2030 by magistrát chtěl přidat dalších 25 tisíc bytů. Na ty ale zmíněné tři miliardy stačit nebudou.

Praha začíná zaostávat i za dalšími městy, která už v rozšiřování počtu dostupných bytů pokročila. S konkrétní strategií nedávno přišly například Ostrava či Plzeň.