Od půlky ledna v Evropské unii platí nová pravidla, která mají zjednodušit a zmodernizovat placení na účtech. Banky nebo jejich konkurenti v podobě finančně technologických start-upů, takzvaných fintechů, mohou nově za lidi nebo firmy zadávat platební příkazy nebo jim umožnit, aby několik účtů spravovali z jedné aplikace.

Zatím první tuzemskou fintechovou společností, která si u ČNB na nové platební služby o potřebné licence zažádala, je brněnský Roger. Ten se zaměřuje na financování faktur menších a středních podniků, za něž chce nově vyplňovat i platební příkazy nebo jim zrychlit směnu zahraničních měn.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

"Už jsme získali potřebné pojištění nových služeb. Teď jen čekáme na licenci od ČNB, kterou bychom mohli získat ve druhém čtvrtletí letošního roku," říká šéf a většinový majitel firmy Adam Šoukal, který ji ještě pod původním názvem Investiční aukce v roce 2013 založil.

500 milionů korun

je celkový objem faktur, které loni Roger firmám profinancoval. Letos doufá ve dvojnásobnou sumu.

Hlavní byznys Rogeru, do něhož už investovala třeba skupina Echilon Capital vytvořená manažery oděvního řetězce Zoot a bývalým šéfem PPF Investments Jiřím Rydvanem, se točí kolem aukce faktur.

Dodavatelé, kteří pracují pro velké e-shopy nebo řetězce, musí mnohdy na zaplacení čekat 60, 90 nebo i 120 dnů. Takové prodlevy jim ale komplikují podnikání, protože nemají dost volných peněz na nákup materiálu či další zakázky. Roger proto své firemní klienty po internetu spojuje s investory, kteří jejich pohledávky odkupují v aukci a peníze jim posílají už do tří dnů.

Od prodejce pohledávky, u něhož hodnotí jeho kreditní rizika, si Šoukalova firma bere asi 1,5 procenta z částky faktury. Investorům pak slibuje zhruba čtyřprocentní zhodnocení z koupené pohledávky. Loni Roger zafinancoval faktury za 500 milionů korun, letos chce dosáhnout rovné miliardy a pak každým rokem pokračovat ve dvounásobném růstu.

Pomoci by k tomu měla i sázka na nové platební služby pro malé a střední firmy, které souvisí s jejich financováním. "Jde o část trhu, kde není velká konkurence. Banky se úvěrování menších podniků příliš nevěnují, protože neumí efektivně ohodnotit jejich riziko. Je to pro ně stejně náročné, jako když analyzují velkou korporaci, v menších firmách ale samozřejmě umístí jen malý úvěr, což se jim nevyplácí," říká šéf Rogeru s tím, že když jeho společnost zastupuje více menších klientů najednou, může jim u bank sjednat výhodnější podmínky.

Firmám navíc slibuje jednodušší administrativu. "Vezměte si, že máte jako podnik zaplatit fakturu v eurech. Musíte zavolat do své banky, že chcete provést dva příkazy na směnu a na odchozí platbu. Oba příkazy musíte zadat ručně, což vám zabere třeba hodinu," říká Šoukal. "Když ale získáme licenci a firma nám umožní za ni s bankou jednat, tak za ni obě platby zadáme automaticky a ona je pouze potvrdí," dodává.

Další z chystaných služeb jsou platby. "Když bude mít firma na našich účtech dost peněz, tak z nich zaplatíme i její další faktury. A protože se integrujeme do různých účetních systémů, tak za ni budeme moci platbu nejen odeslat, ale i zaúčtovat," tvrdí Šoukal.

Roger zatím působí v Česku a na Slovensku. Pokud od ČNB získá novou licenci, může své služby rozšířit do celé EU. Firma ale zatím hodlá vedle dvou stávajících trhů expandovat jen do Polska. "Český trh s fakturami má velikost asi 100 miliard korun. Ten polský je ale třikrát větší, a navíc se tam podobné služby teprve rozjíždějí. Proto nás láká," vysvětluje Šoukal.

Úplně stranou zájmu jeho společnosti zůstávají drobní klienti. Šoukal je skeptický k tomu, že by u nich fintechy mohly bankám nějak významněji konkurovat a vydělávat na tom. Podle něj finanční domy takové zákazníky obhospodařují dobře a jejich noví konkurenti na tomto trhu díru nenajdou.