Obliba studentského bydlení mezi investory ve světě roste. Dříve okrajovému segmentu se dostává pozornosti hned z několika důvodů. A zájem developerů i investorů se z tradičních univerzitních zemí posouvá směrem ke kontinentální Evropě. Dostane se až k nám?

Bydlení pro vyvolené? Zatím ano

Růst nezaměstnanosti v době ekonomické krize vyvolal vlnu zájmu o vysokoškolské studium. Univerzity v řadě zemí reagovaly zvýšenou nabídkou kurzů přednášených v angličtině a zvedly tak příliv zahraničních studentů do svých zemí. Toho si všimli i developeři a investoři a jejich reakce byla pochopitelná a rychlá. Investice do studentského bydlení se během pěti let zpětinásobily a segment studentského bydlení přestal být výsadou oportunistických hráčů. Vyplývá to ze studie "Studentské bydlení ve světě" realizované poradenskou společností Savills.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nadále však platí, a to nejen v Čechách, ale všude na světě, že kvalitní a moderní ubytování si mohou dovolit především zahraniční studenti. Investoři proto sledují nejenom schopnost univerzit přilákat zájemce o studium, ale také demografický vývoj v zemích, odkud nejčastěji proudí. Je pro ně nápovědou, ve kterých univerzitních městech bude v příštích letech pravděpodobně růst poptávka po studentském bydlení.

Předpokladem realizace studentského bydlení je masa studentů v dané lokalitě. Kromě celkového čísla je však vhodné sledovat také podíl studentů zahraničních. Konkrétně v Čechách je však třeba mít na paměti, že velký podíl zahraničních studentů tvoří Slováci, jejichž kupní síla je často srovnatelná se studenty domácími, uvádí studie Savills.

Jak uvádí studie Savills, zájem o studentské bydlení je obrovský. Překážkou masivnější výstavby jsou však ceny pozemků ve světových metropolích. Spolu s vysokými stavebními náklady jsou příčinou toho, že na bydlení v kvalitní studentské rezidenci dosáhne jen zlomek zájemců.

Co na to studenti?

Největší zájem je tradičně o univerzity v USA a Velké Británii, tyto země jsou také nejdál, pokud jde o trh se studentským bydlením. Velmi populární se stává také Austrálie, především u studentů z asijských zemí, a v poslední době významně roste zájem o univerzity v Německu a ve Francii. Těchto pět zemí dokáže přilákat téměř polovinu všech zahraničních studentů. Obliba Německa a Francie se podle odborníků ze Savills zvyšuje především díky výrazně nižším studijním nákladům. Směrem k těmto zemím, tak jako dalším v kontinentální Evropě, se začíná stáčet pozornost zahraničních investorů.

Co na to české univerzity?

Počet studentů na českých vysokých školách za posledních patnáct let výrazně vzrostl, včetně těch, kteří k nám přišli studovat ze zahraničí. Zatímco v roce 2001 studovalo v Česku 210 tisíc lidí, loni to bylo 320 tisíc vysokoškoláků. Z toho zahraničních studentů bylo 45 tisíc, kdežto o patnáct let dříve se jednalo o necelých deset tisíc.

Co je studentské bydlení?

(PBSH - Purpose-Built Student Housing)

Typicky se jedná o jednotky vystavěné cíleně pro ubytování studentů a spravované buď univerzitou, nebo profesionálním operátorem. V nájmu jsou obvykle zahrnuty veškeré poplatky a délka nájemních smluv je uzpůsobena akademickému roku. Důležitou vlastností takového bydlení je kvalitní internetové připojení, profesionální správa a důraz na bezpečí.

Objekty se nacházejí poblíž jedné či více univerzit nebo soukromých škol, mají výbornou dopravní dostupnost a přístup k občanské vybavenosti. Studenti si pronajímají buď samostatné studio, nebo pokoj, kde sdílejí společnou kuchyňku a sociální zařízení s dalšími dvěma až osmi osobami dle výše nájmu. Úspěšné projekty nabízejí obvykle větší spektrum pokojů odlišného standardu tak, aby vyhověly různým finančním možnostem studujících. Někde mohou být také tělocvičny, střešní terasy nebo dokonce kino určené výhradně pro užití ubytovaným.

České vysoké školy reagují na poptávku a zavádějí studijní programy v cizích jazycích. Jen v Praze se dnes v angličtině přednáší 420 studijních programů, z toho polovinu nabízí Karlova univerzita. Školné na pražských státních školách činí v bakalářském studiu v průměru 3 800 euro ročně, magisterské studium vyjde na 4 700 euro za rok.

Kromě toho, že českým univerzitám generují slušné příjmy, mezinárodní studenti v zahraničí logicky zvyšují i prestiž jednotlivých škol i naší země jako takové. Podle žebříčku QS University Rankings je Praha 26. nejoblíbenější studentskou destinací na světě a desátou v Evropě. Do žebříčku se propracovaly Univerzita Karlova, České vysoké učení technické a Vysoká škola ekonomická v Praze.

Mezinárodní studenti jsou rovněž zásadní pro rozvoj trhu s moderním studentským bydlením. Kromě toho, že si mohou dovolit vydávat za bydlení víc než tuzemští, tak tento typ ubytování preferují před bydlením v podnájmu nebo pobytem na mnohdy zastaralých českých kolejích.

A co na to investoři?

Nedostatek investičních příležitostí a zároveň rychlý rozvoj segmentu studentského bydlení tlačí na pokles míry výnosnosti a odráží se také na struktuře investorů. Zatímco dříve byl tento segment považován za okrajový a byl doménou především soukromých oportunistických investorů, dnes se po něm začínají poohlížet i investoři institucionální. Podle informací Savills ve světě dokonce začínají vznikat fondy specializované na investice do studentského bydlení. Ve Velké Británii jsou to Empiric Student Property a GCP Student Living, ve Spojených státech pak American Campus Communities a Education Reality Trust. Vznik těchto institucí ukazuje na zralost trhu se studentským bydlením v těchto dvou zemích.