Během posledních let se francouzský trh s videokazetami rozvíjel velmi dynamicky. Dosahoval dvouciferného ukazatele růstu. V loňském roce se však růst zbrzdil. Prodej všech kazet - určených pro půjčovny i k přímému prodeji - vzrostl pouze o 0,84 procenta. Přesto však šlo často o poměrně vysoká čísla. Filmu Pátý element z produkce Gaumontu bylo prodáno kolem dvou miliónů exemplářů. Odborníci odhadují, že Cameronův Titanic si na kazetách během letošního podzimu koupí kolem tří miliónů francouzských zákazníků. 

Peníze z videotrhu stahuje především prudce se rozvíjející televizní sektor. Nad Seinou dnes o diváky zápasí dva velké koncerny digitální televize. Television Par Satellite má kolem půl miliónu abonentů a Canal Satellite, čili digitální Canal Plus, se blíží k rovnému miliónu.

Rozvoj trhu s kazetami paradoxně zbrzdil také nástup nové technologie šíření filmů - DVD. Mnozí Francouzi sice zatím vyčkávají s nákupem aparatury DVD - v naději, že její cena v nejbližších letech půjde dolů. Zároveň ale již nechtějí příliš investovat do budování domácích videoték.

Francouzští milovníci filmů se patrně také podvědomě brání vysoké dani z přidané hodnoty, jež je uvalena na videokazety a disky DVD. Zatímco u knih a vstupenek do kina představuje DPH pět a půl procenta, u kazet je to 20,6 procenta.

V rozhovoru s prestižním profesním časopisem Variety předseda francouzského Syndicat de l'Edition Video Jean Paul Commin odhaduje trvání francouzské krize na dva roky. Potom podle jeho mínění přijde vzestup, hlavně díky DVD, které se ve francouzských domácnostech do té doby zabydlí. Do konce letošního roku by měli Francouzi vlastnit na 70 tisíc souprav DVD a 300 tisíc videodisků. Během pěti let by aparaturou DVD mělo být vybaveno kolem deseti procent francouzských rodin. tehdy začne pomalá proměna videoték za DVD-téky.

Francouzi zároveň ctí zájmy domácí kinematografie. Distributoři dbají, aby již dnes trh s DVD nebyl ovládán jen Američany. Mezi třemi stovkami titulů, které se v nové technologii objeví do konce roku, bude kolem padesáti francouzských. Na discích DVD jsou již nyní k dispozici nejúspěšnější domácí filmy jako Lecontova Ridicule (u nás na videu uvedená jako Nemravná nevinnost), hity Luka Bessona Pátý element či Leon.

Související