Robert Altman je jedním z klasiků amerického filmu a některé jeho tituly – např. M.A.S.H., Hráč, Prostřihy, Pret-a-porter, Nashwill – jsou považovány za snímky kultovní. Za svou letitou kariéru vytvořil nejrůznější žánry. Do klasického thrilleru se však pustil poprvé. 

Kupodivu sáhl po scénáři autora sice osvědčeného, ale nikterak originálního. John Grisham totiž nenabízí víc než schematická klišé z právnického prostředí (např. Firma, Nebezpečný klient, Případ Pelikán). Není tomu jinak ani v případě Perníkového dědka (Bontonfilm). Je jen zásluhou Altmana, scenáristy Ala Hayese a představitele hlavní role Kenetha Branagha, že film je nadprůměrnou zábavou.

Svým pojetím režisér Grishamovu předlohu přiblížil reálnému životu a překlenul řadu nelogičností, jimiž je tvorba tohoto specialisty na thrillery proslulá. Získal vynikajícího představitele pro hlavní roli. Pro mnohé je jistě překvapením, že se jím stal slavný shakespearovský herec a režisér Keneth Branagh. Ten ovšem účast ve filmu podmínil účastí Altmanovou. A svou roli zvládl s brilancí profesionála.

Kenneth Branagh vytvořil postavu úspěšného advokáta Ricka Magrudera, majitele prosperující advokátní kanceláře. Po jednom večírku se Margruder zaplete s půvabnou servírkou Mallory. Ta se mu svěří, že ji pronásleduje výstřední, psychicky narušený otec. Ochranitelské Magruderovo gesto, jímž se chce o svou novou přítelkyni postarat, ho však málem stojí život vlastní i život jeho dětí. Zůstává sám proti neznámému nepříteli, aby posléze pochopil, že více než o výstřednosti jednoho starce jde v téhle hře o milióny dolarů.

Příběh se odehrává v jižní Georgii v městěčku Savannah a v době, kdy nad zemí zuří hurikán Geraldo. Režisér využil přívaly deště k vytvoření originální atmosféry, která je atraktivní sama o sobě. Ve vztahu k příběhu však má svou dramatickou a sdělnou funkci. Dodává mu na tajemnosti i děsivosti a svým způsobem film ozvláštňuje. Altman je zkušený režisér a tak spolu s kameramanem Changwei Gu, který spolupracoval například na slavném čínském filmu Sbohem, má konkubíno, využili hurikánu k nesmírně působivým záběrům. Z nich většina je navíc ještě natočena v noci, což vytváří zvláštní atmosféru.

Kenneth Branagh, kterého známe například z filmu Frankestein anebo Mnoho povyku pro nic, dokazuje i v roli poněkud lehkomyslného, suverénního právníka Magrudera, že zahrát umí snad každou postavu a každé své roli vtiskne svou osobitost. Jeho partnerkou pro roli servírky Mellory se stala Embeth Davidtzová, kterou jsme viděli např. v Schindlerově seznamu. V Perníkovém dědkovi si zahrála femme fatale a je fakt, že jí tahle role sedí.
Perníkový dědek je profesionálně udělaný thriller, který má napětí, spád a originální pointu. Jak po natáčení řekl herec Robert Duvall, je to film, v němž je vidět Altmanova inteligentní ruka.

Související