Padesátiletou historii televize a průkopníky tohoto média připomínala o uplynulém víkendu show předávání prestižních televizních cen zvaných Emmy. Výroční ocenění udělované americkou Akademií televizních umění a věd za původní tvorbu proto předávali někteří veteráni televizního byznysu, jako například Peter Falk známý jako inspektor Columbo. Čtyřhodinová slavnost se odehrávala v losangeleské síni Shrine Auditorium (na obrázku), v přenosu ji sledovali diváci v dvaadevadesáti zemích světa. 

Podobně jako filmoví Oscaři jsou také Emmy udíleny v mnoha kategoriích - vítězové v těch méně atraktivních byli ovšem vyhlašováni již v srpnu. Rekordmany letošního udílení se staly společnosti NBC - 18 Emmy (86 nominací), ABC - 16 cen (54 nominací) a kabelová HBO - 14 ocenění (72 nominací).

Nejlépe si vedly dvě u nás zatím neznámé série - Frasier (NBC) a The Practice (ABC). Zatímco první byla vyhlášena nejlepším komediálním cyklem, druhá zvítězila v kategorii nejlepší drama. Protagonistka seriálu Mad About You (NBC), herečka Helen Huntová, která za svou roli ve snímku Lepší už to nebude letos získala filmového Oscara, dostala tentokrát už třetí Emmy - v kategorii nejlepší komediální herečka. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli v kategorii komediálních cyklů se stala Lisa Kudrowová z pořadu Přátelé, který znají diváci České televize.

I v Evropě populární americký televizní seriál Akta X vyšel letos téměř naprázdno - získal ocenění jen v kategoriích výtvarné pojetí a kamera. Oblíbence televizních diváků Davida Duchovného při udílení cen pro nejlepší herce dramatických seriálů vytlačil Andre Braugher ze seriálu Homicide: Life on the Street. Christine Lahtiová z Nemocnice Chicago Hope se stala vítězkou mezi dámami.

Dvojnásobný nositel Oscara Tom Hanks tentokrát při udílení Emmy bodoval jako producent. Cenu dostal za dvanáctidílný seriál From the Earth to the Moon (Ze Země na Měsíc), v němž režíroval také jednu z epizod. Série, která zaznamenala celkem sedmnáct nominací, vznikla ve společnosti HBO, jež jej na svém českém kanále začne vysílat 3. října. V příštím roce se čeští diváci HBO mohou těšit na snímek Don King: Jen v Americe, který získal Emmy v kategorii nejlepší televizní film.

O uplynulém víkendu se na jiném místě Los Angeles - v amfiteátru Universal - předávaly také výroční ceny "globální" hudební televize MTV. Největší hvězdou patnáctého ročníku byla bezesporu Madonna, která si odnesla šest stříbrných sošek kosmonautů za klip s titulní písničkou jejího úspěšného alba Ray of Light. Cenu si odnesl také režisér klipu, Švéd Jonas Akerlund. Za nejlepší filmovou skladbu označila porota I Don't Want To Miss A Thing skupiny Aerosmith, doprovázející snímek Armageddon. Umělcem roku se stal afroamerický herec a zpěvák Will Smith.

Související