Film Akta X (USA 1998, 121 minuta, distribuce: Bontonfilm, skupina Beta) nemohl nevzniknout. Čtyři řady stejnojmenného televizního seriálu si během uplynulých pěti let dokázaly získat příznivce (a dokonce nekritické obdivovatele) na celém světě. Téměř ideálně se strefil do pocitové atmosféry konce tisíciletí. 

Chris Carter, autor a producent celého projektu, ovšem o vzniku filmové podoby uvažoval již dávno. Konečné rozhodnutí padlo v okamžiku, kdy viděl jeden z dílů seriálu na velkém plátně v Muzeu televize a rozhlasu. Scénář filmu vznikl během osmi dní počátkem roku 1996. Carter a spoluscenárista Frank Spotnitz během nich prakticky neopustili hotelový pokoj na Havaji. Přeli se o každý detail, vždyť celovečerní film měl nejen uspokojit všechny fanoušky televizních Akt X, ale měl také být srozumitelný pro diváky, kteří o seriálu nic nevědí.

Za hlavní motiv bylo vybráno spiknutí tajemného Syndikátu, který chce ukrýt poznatky o působení mimozemšťanů na naší planetě. Prolog filmu diváka zavádí do zasněžené pustiny před mnoha tisíci lety, na podobně bezútěšném místě, kdesi v Antarktidě pak dramatický příběh, v němž agenti Mulder a Scullyová své zkoumání tajemných jevů posunuli o pěkný kousek dopředu (nikoli však k uspokojivé odpovědi), také končí. Dveře do dalších tajuplných komnat se značkou X zůstávají otevřené. (Společnost 20th Century Fox má s tvůrci i s hlavními protagonisty televizního seriálu podepsanou smlouvu na další pokračování. Chris Carter ovšem v kterémsi rozhovoru připomíná, že show má životnost nanejvýš sedm let).

Filmová Akta X nejednou citují z klasických snímků žánru science fiction. Tvůrci si neodpustili ani drobné vtípky na účet žánru - opilý Mulder u plakátu na Den nezávislosti či tajná laboratoř v poušti Tatooine (tak se nazývala planeta ve Hvězdných válkách). Hlavním zdrojem inspirace jsou však pochopitelně televizní Akta X. Kromě dějových motivů sem přešla i řada postav - agenti Mulder a Scullyová (David Duchovny a Gillian Andersonová), zástupce ředitele FBI Skinner (Mitch Pileggi), trojice Osamělých střelců (Tom Braidwood, Dean Haglund, Bruce Harwood), Muž kouřící cigarety (William B. Davis). Ve zcela nových rolích se tu ovšem objevují i herci, kteří si zahráli epizodní postavy v jednotlivých dílech TV série - Terry O'Quinn a Jason Beghe.

Rozpočet filmových Akt X dosáhl částky šedesáti miliónů dolarů (pro srovnání: jeden televizní díl přijde dnes na dva a půl miliónu). Carter si za režiséra vybral Roba Bowmana, veterána televizní podoby Akt X, který natočil pětadvacet dílů. Vznik filmu byl obestřen tajemstvím. Nikdo ze štábu ani z protagonistů neměl právo prozradit cokoli o ději. Tím byla ještě víc napnuta pozornost fanoušků. Dlužno podotknout, že konečný výsledek by je však v žádném případě neměl zklamat.

Související