Svět knihy má nos na dobrou literaturu
Na pražském Výstavišti se dnes pro nejširší veřejnost otevírá mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Až do neděle 24. května si tu lze prohlédnout vzorek nové produkce jednotlivých nakladatelských domů, ale také navštívit řadu besed a doprovodných akcí.
Hlavní zemí veletrhu je letos Izrael. Ve střední hale Průmyslového paláce je dnes ve 14.30 připraven komponovaný pořad s izraelskými autory, jejichž díla vycházejí knižně v českých nakladatelstvích. Rozhovory s Navou Semelovou, Ruth Eliasovou, Viktorem Fischlem, Otou B. Krausem a Jehudou Amichaiem a ukázky z jejich děl budou doprovázeny židovskou hudbou a tancem v podání souboru Šarbilach. Vystoupení doplní pantomima Ofera Bluma. Na tento pořad navážou autogramiády u jednotlivých stánků - Viktor Fischl bude podepisovat knihu Říkali mu Sefi (pátek 22. 5. od 13.30, stánek Albatrosu - L 343) a Knihu žalmů (pátek 22. 5. v 16.15, Melantrich, L 612), Karel Cudlín a Jindřich Marco fotografickou publikaci Izrael 50 (sobota 23. 5. od 14 hod., Argo, L 324), Efraim Kishon své zatím poslední dílo Mein Kamm (sobota 23. 5. v 15 hod, Odeon, L 321), Jehuda Amichai básnickou sbírku Svícen v poušti (neděle 24. 5. ve 13 hod., přednáškový sál v Křižíkově pavilónu E).
Pod názvem Nebesa tažte, země vyptávejte je v sobotu 23. 5. od 16 hodin v přednáškovém sále Křižíkova pavilónu D připraven pořad ze sefardské poezie zlatého věku 11. až 14. století. Účinkují Rudolf Kvíz, Jana Levitová, Vladimír Merta a Petr Vacek. Na Křižíkově fontáně se v sobotu od 16.30 koná koncert izraelské skupiny Between Times, která používá širokou škálu akustických nástrojů východní i západní tradice.
Ve střední hale Průmyslového paláce lze zároveň zhlédnout výstavu Umělecké knižní vazby děl Franze Kafky i kolekci plakátů o Izraeli. Mimo Výstaviště se pak koná výstava Jeruzalém z ptačí perspektivy (Národní knihovna, Klementinum).
Ale nejen izraelskou literaturou žije Svět knihy. Dnes v 10 hodin například souběžně probíhá křest románu finské spisovatelky Pirjo Hassinenové Silné ženy, který vydává Ivo Železný (pravé křídlo, přízemí, místnost č. 4) a program ELK zahajuje činnost (Křižíkův pavilón D, přednáškový sál). Od 11 hodin se (opět v přednáškovém sále pavilónu D) představí elektronické slovníky a multimediální encyklopedie z nabídky nakladatelství Leda. V pavilónu E ve stejný čas beseduje spisovatelka Markéta Zinnerová. Prezentace ediční činnosti Ústavu T. G. Masaryka začíná v Křižíkově pavilónu D v 15 hodin. Od 16 hodin bude (v přízemí pravého křídla, místnost 4) hovořit Yvonna Fričová z nakladatelství Titanic o dramatických osudech pozůstalosti A. V. Friče. V přednáškovém sále pavilónu E se ve stejnou hodinu představí edice Mormolyce a její autoři (pořádá nakladatelství Lidové noviny).
K nejatraktivnějším akcím soboty 23. května se jistě zařadí II. pražská veletržní aukce (Křižíkův pavilón E, přednáškový sál), kterou pořádají Český antikvariát, antikvariáty Prošek a Meissner a ČT agentura. Ve 12.30 ve velkém sále střední haly začíná beseda s nejznámějším norským spisovatelem současnosti Josteinem Gaarderem, autorem knih Tajemství karet či Sofiin svět. Ten bude své knihy podepisovat ve 14 hodin, ve stánku L 343 - Albatros. Novou edici česká knižnice představí beseda v pavilónu E (od 15 hod.).
Další významná osobnost světové literatury, americký prozaik Ed McBain se představí na nedělní besedě ve velkém sále střední haly (10.00), jeho autogramiáda je pak připravena od 12 hod. ve stánku nakladatelství BB Art (L 801).
Stranu připravil (mat)