Americký beatnický básník hostem pražského Festivalu spisovatelů
Nonstop Ferlinghetti
* Osmý ročník Festivalu spisovatelů, který dnes vrcholí v Praze, se stal velkou připomínkou beat generation. Postavou, kolem které se točila podstatná část programu, byl slavný americký básník Lawrence Ferlinghetti.
(mat, čtk)
Devětasedmdesátiletý americký literát Lawrence Ferlinghetti patří k legendám hnutí "beat generation", které vzniklo ve Spojených státech na přelomu 50. a 60. let. Jeho příslušníci odmítali tradiční hodnoty většinové konzumní společnosti, hlásali dobrovolnou chudobu, tuláctví a erotickou nevázanost. Mnozí z nich se zapsali do světové literatury, kam vnesli volný verš, slangové výrazy a sugestivní popis.

Maratón

Tři dny a tři noci zněly texty Lawrence Ferlinghettiho v pražském kostele U Salvátora. Čtecího maratónu se účastnili umělci, ale také politici a další osobnosti veřejného dosahu. Od neděle 19. dubna do středy 22. dubna navštívily happening zhruba dvě stovky přednášejících z řady zemí. Celá akce byla prostřednictvím internetu přenášena přímo do Stockholmu, který je v tomto roce Kulturní metropolí Evropy. Mezi aktéry nechyběl sám Ferlinghetti, který měl v Praze velmi nabitý program.
Na krátké schůzce s novináři, která se konala v sobotu 18. dubna, vzpomínal na své přátele a na šedesátá léta, jež byla vrcholným obdobím beatniků, přečetl i svou zcela čerstvou báseň s pražskými motivy, již napsal v noci. Volné verše nazvané Řeky světla, v nichž se vedle Temže a Gangy objevuje Vltava, Staroměstské náměstí a Karlův most, přednesl básník pro beatniky charakteristickým rytmizovaným stylem. Při popíjení piva pak mluvil Ferlinghetti o Allenu Ginsbergovi a dalších beatnicích a také o drogách a filozofii spojených s jejich hnutím.
Karel Srp ze sdružení Artforum při té příležitosti připomněl, že Ferlinghetti byl jedním ze světových spisovatelů, kteří v 80. letech napsali tehdejšímu prezidentu Gustavu Husákovi na protest proti perzekuci českých a slovenských intelektuálů.

Rozhovor v Kafkově centru

O dva dny později, v pondělí 20. dubna, se v pražském centru Franze Kafky konal improvizovaný rozhovor Ferlinghettiho s anglickým básníkem usazeným v Praze Michaelem Marchem. "Praha mi připomíná Florencii," přiznal se Ferlinghetti při rozhovoru. "První dojem byl - Řím, ale teď mi architektonicky přijde spíše jako Florencie," řekl. Dodal, že atmosféra v Praze vypadá, jako by zde právě probíhala šedesátá léta. Na jeho slova "Ten entuziasmus, ta tvořivost" publikum reagovalo potěšeným smíchem. Ferlinghetti, který při pohledu na zaplněný sál prohodil, že to vypadá, jako by byl v Čechách známější než v Americe, mluvil i zde o výrazných osobnostech beatnické generace v Americe, zejména o Allenu Ginsbergovi, kterého nazval jedním z motorů beatnického hnutí.
Řeč pochopitelně přišla i na sanfranciské nakladatelství a knihkupectví City Lights, jehož je Ferlinghetti majitelem. Bylo založeno v roce 1955 a původně vydávalo mladé beatnické autory. "V San Franciscu se v padesátých letech soustředilo velké množství mladých revolučních básníků," řekl Ferlinghetti v hovoru s Marchem. "Některá desetiletí tomu tak není, v sedmdesátých a osmdesátých letech jsme v edici Pocket Poets Series (Kapesní poezie) vydávali zahraniční mladé básníky, protože v Americe prostě nebyli."

Lucerna

Ostatně repliku Ferlinghettiho knihkupectví - stejně legendárního jako sám básník - lze ještě dnes zhlédnout ve velkém sále pražské Lucerny, kde se koná sedmý mezinárodní knižní veletrh. Protože i ten se nesl v duchu "beat generation".
"Nechtěli jsme uspořádat obří veletrh, šlo nám o ideje, ne o kvantitu," uvedl strůjce tohoto podniku a celé přehlídky Beat Generation Fest, ke které veletrh patří, předseda sdružení Artforum Karel Srp. Veletrh doplnila výstava nazvaná On the (Beat) Road, umístěná na ochozu kolem sálu. Prezentovala dobové výstřižky a fotografie. Podle Karla Srpa je expozice, jakou ještě co do počtu dokumentů v Evropě nikdo nepřipravil, záměrně neučesaná a vyhýbá se komentování. "Chvílemi je padesátiletá historie generace beatniků z dnešního pohledu dětinská, jindy její myšlenky nejsou překonány dodnes, vlastní téma však stále vzrušuje, překvapuje a přebíhá," uvádí Karel Srp v katalogu veletrhu.
Ferlinghettiho pražský pobyt doprovodilo také vydání několika jeho knih, reedic i nových překladů.