Nominace na Grammy v kategorii album roku: Time Out of Mind

Nový zvuk Boba Dylana

* Dlouhých sedm let se zdálo, že Bob Dylan již zůstane pouhou legendou, žijící z dávné slávy. Nové album Time Out of Mind takou představu od základu změnilo.
(im)
Bob Dylan bývá označován za písničkáře, za "barda", což má většinou zvýraznit, že básnické texty kvalitou převyšují hudební stránku jeho výtvorů. Nad novým albem Time Out of Mind, které na sklonku loňského roku vyšlo na tradiční značce Columbia (dnes součásti koncernu Sony Music), s níž je tento skladatel, textař, zpěvák, kytarista a hráč na foukací harmoniku v jedné osobě spojen již od svých dvaceti let, ovšem sám zdůraznil zejména svoji roli instrumentalisty a aranžéra. A skutečně zvuk těch jedenácti písniček je přes svoji nestrojenou syrovost nadmíru propracovaný, lze o nich hovořit jako o svého druhu hudebních inscenacích.
Dylan se vypravil ke kořenům rocku a blues. To hudební cestování v čase má ale ještě jeden zajímavý rozměr: Všechny ty písničky znějí jako by prošly složitým procesem technického zpracování, jako by ve zvukové laboratoři byly remasterovány z nějakých devastovaných archívních záznamů, jako by šlo o dodatečně vycizelované pirátské nahrávky. S touto zvláštní, nikoli však samoúčelnou hrou souvisí také žánrová nejednoznačnost písniček i celého alba, na němž se mísí reggae s mrazivými baladami jakoby střiženými od Doors, prehistorický rock typu Animals s rytmy boogii, černé blues s příjemným optimismem Beach Boys. To vše na albu je, ovšem ve specifickém koncentrátu, který nezapře, kdo je jeho autorem a hlavním protagonistou. Podivuhodně svěže tu zní i Dylanův hlas, mnohými již odepsaný. Důležitou roli při přípravě alba patrně sehrál producent Daniel Lanois, známý ze spolupráce s Peterem Gabrielem, U2 či Brianem Enem.
Nové album je v pořadí jedenačtyřicátým titulem obsáhlé Dylanovy diskografie. Kritici se nad ním vzácně shodují: Tak kvalitní novinku od Boba Dylana již téměř nikdo nečekal. Vždyť poslední, skutečně autorské album vydal před sedmi lety (Under the Red Sky), pak se jen vracel a ohlížel - či se ohlíželi jiní (viz grandiózní Bobfest pořádaný k 30. výročí Dylanovy první desky). Překvapení bylo tak veliké, že v čase vydání alba věnoval týdeník Newsweek Dylanovi svoji "cover story". Dylana a jeho nový produkt pak neminuly ani nominace na prestižní hudební cenu Grammy - Time out of Mind se ocitlo mezi kandidáty na album roku a za písničku Cold Irons Bound byl Dylan nominován v kategorii nejlepší mužský rockový zpěv. Legendární zpěvák se tak ocitl ve společnosti lidí převážně o jednu i více generací mladších. Což svědčí o tom, že podstatně mladší publikum svým albem také dokázal oslovit.

Související