Menšinová vláda ČSSD je prvním levicovým kabinetem po roce 1989

Důležité politické události roku 1998

* Jednou z nejzajímavějších událostí na politické scéně bylo uzavření tzv. opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS. Díky ní se stal premiérem M. Zeman, předsedou sněmovny V. Klaus a v čele Senátu stanula L. Benešová.

Leden

Prezident Václav Havel jmenoval vládu Josefa Tošovského, ve které byli bývalí členové ODS, ODA, KDU-ČSL a nestraníci. Ministři Pilip, Lobkowicz, Volák a Černý přešli z ODS do Unie svobody, která v té době vznikla. Havel byl opět zvolen prezidentem ČR, a to až ve druhém kole, o čemž rozhodl jediný hlas. Poslanecká sněmovna kromě ODS, republikánů a komunistů vyslovila důvěru Tošovského vládě.

Únor

Havel měl horečky a musel být hospitalizován. Rok po podepsání česko-německé deklarace začal pracovat Fond budoucnosti. ODA po rezignaci jejího šéfa a bývalého ministra životního prostředí Jiřího Skalického postupně opustili další členové této pravicové strany včetně ministryně spravedlnosti V. Parkanové či P. Bratinky, poslanců I. Maška, Č. Hofhanzla, K. Ledvinky. Předsedou se stal D. Kroupa. Šéfem US se stal Jan Ruml.

Březen

Na veřejnosti se objevily informace týkající se účasti vrcholných představitelů ČSSD v tzv. bamberské aféře. Šlo o údajný příslib česko-švýcarským podnikatelům. V roce 1995 jim prý za nemalé peníze měly stranické špičky včetně předsedy Miloše Zemana slíbit vliv v ČR. Postižen byl v této souvislosti pouze bývalý místopředseda ČSSD Karel Machovec stažením z volební kandidátky.

Duben

Prezident Havel měl v Rakousku potíže s perforací střeva. Život mu zachránila operace místních lékařů. Poslanecká sněmovna schválila vstup ČR do NATO. Pro tento krok hlasovala i ČSSD, která jej před tím podmiňovala referendem.

Květen

Audit firmy Deloitte&Touche odhalil závažné chyby v hospodaření ODS, nepotvrdil ale existenci "švýcarského konta".

Červen

V mimořádných volbách do sněmovny zvítězila ČSSD. ODS, lidovci a US ale získali většinu mandátů. Do Parlamentu se na rozdíl od komunistů nedostali republikáni a Důchodci za životní jistoty. Pravicové strany se vzhledem k požadavkům US a lidovců a neústupnosti ODS na koalici nedohodly. Předseda ODS Klaus nevyloučil, že by jeho strana byla ochotna tolerovat menšinovou vládu ČSSD.

Červenec

Vedení ČSSD a ODS podepsalo tzv. opoziční smlouvu o vytvoření politické stability v zemi. Prezident Havel jmenoval menšinovou vládu sociální demokracie, která je první levicovou od roku 1989. Předsedou Poslanecké sněmovny se stal Klaus. Zemanův kabinet zveřejnil svůj program, který vycházel z volebních tezí ČSSD.

Srpen

Odchod poslanců ODS vyplývající ze závazků tzv. opoziční smlouvy umožnil, aby vláda ČSSD získala ve sněmovně důvěru. Zemanův kabinet schválil tajné usnesení, které umožňovalo rozsáhlé personální změny ve strategických podnicích. Jednal rovněž o nutnosti "vyhodnotit" rozhlasové vysílání Svobodné Evropy do Íránu a Iráku.

Září

KDU-ČSL, US, DEU a ODA podepsaly dohodu o vzniku čtyřkoalice pro senátní volby. Nejvyšší soud rozhodl, že ČSSD nepatří její sídlo Lidový dům. Předseda lidovců Josef Lux rezignoval ze zdravotních důvodů na své politické funkce. Úřadujícím šéfem KDU-ČSL se stal Jan Kasal. Na akci Čisté ruce se odmítl podílet předseda České strany národně sociální Jan Šula. Vláda navrhla rozpočet s deficitem ve výši 27 miliard korun.

Říjen

V Praze se konala 2. mezinárodní konference Fórum 2000, kterou zaštiťoval prezident Havel a která se týkala světové globalizace. Inspektorkou Českých drah se stala manželka ministra dopravy Květoslava Kořínková (ČSSD). Prezident se rozhodl neudělit státní vyznamenání bývalému vídeňskému starostovi Helmutu Zilkovi kvůli podezření ze spolupráce s StB.

Listopad

Senátní volby byly za malé účasti občanů úspěšné pro čtyřkoalici před ODS a neúspěchem pro ČSSD. Do Senátu se nedostal J. Koukal (ODS), kterého porazil předseda US J. Ruml. V komunálních volbách došlo k celé řadě koalic. Nejzajímavější je spolupráce ČSSD a ODS na pražském magistrátě, kde Koukala vystřídal Jan Kasl.

Prosinec

Předsedkyní Senátu byla na základě tzv. opoziční smlouvy zvolena Libuše Benešová (ODS). Její předchůdce Petr Pithart (KDU-ČSL) se stal místopředsedou.

Pavel Šnajdr