Moravské chemické závody bychom rádi získali také, říká Andrej Babiš

Agrofert chce bojovat za koupi Dezy

* Nový majoritní vlastník společnosti Deza je stále nejasný. Největší zájemce o balík akcií, firma Agrofert, za něj nabízí z důvodu propadu hospodaření Dezy méně.
Praha/Ostrava (lup, tok)
Vlastníci Dezy Valašské Meziříčí stále nemají jasno v tom, kdo se stane novým majitelem jejich kontrolního balíku akcií. Společnost Atlantik Corporate Finance (ACF), která byla současnými vlastníky Dezy - fondy IKS Komerční banky a Spořitelní investiční společnosti pověřena výběrem investora, vytypovala jako možného kupce firmu Agrofert. Ta ovšem podle informací HN nezaplatila ani k poslednímu termínu 21. srpna a "vypadla ze hry". Generální ředitel Agrofertu Andrej Babiš však tvrdí, že jeho společnost má dále zájem o získání majority v Deze.
"Dosavadní jednání s majiteli firmy přes ACF nebyla dokončena, protože původní cenové představy Agrofertu se změnily z důvodu dramatického propadu hospodaření Dezy v tomto roce," uvedl Babiš. Agrofert popírá, že by chtěl nákup akcií Dezy financovat pouze z úvěru, který by mělo složit konsorcium bank v čele se Citibank. Podle Babiše má úvěr být jen částí jejich finančního krytí investice. "Máme dostatečné vlastní zdroje na odkup majority v Deze," konstatoval Babiš. Jiří Hrbáček se za ACF k prodeji koksochemického podniku do rukou Agrofertu odmítl vyjádřit.
Milan Procházka z Expandia Finance, která se snaží získat pro Dezu solventního partnera a kontaktovala už nejmenovaný americký investiční fond, se nedávno pro HN vyjádřil, že Agrofert nemá dostatečný kapitál. "Chtějí obchod financovat z úvěrů a ten by Dezu rozhodně zatížil," konstatoval Procházka. Analytikové Patria Finance a Živnobanky tento názor v podstatě potvrzují. Ředitel Agrofertu Babiš naopak tvrdí, že jeho společnost by byla pro Dezu přínosem, protože by lépe dokázala finančně zabezpečit obchody. Kurs akcií Dezy během roku hledání nového vlastníka neustále ztrácí. Podle shodného názoru několika analytiků začala cena klesat z důvodu spekulací se vstupem nového investora už koncem roku 1997. Babiš odmítá, že by impulsem byl vstup jeho firmy na scénu. Odbytové potíže Dezy a zhoršené hospodaření v každém případě nakonec dramaticky stlačily kurs akcií. Deza letos očekávala hrubý zisk 130 miliónů korun, ve skutečnosti ale zůstane maximálně u hranice 50 miliónů. Rovněž tržby budou o 300 miliónů nižší a dosáhnou asi 3,6 miliardy korun.
Babiš rovněž potvrdil, že Agrofert má zájem i o Moravské chemické závody, které v současnosti patří do skupiny dceřiné společnosti Chemapolu Group, AliaChemu. "Pokud Chemapol skončí v konkursu, budou MCHZ na prodej," míní Babiš.
Deza (1998)
Základní jmění 1,1 mld. Kč
Počet zaměstnanců 1161

Související