Jitka chce získat prestižní postavení

* Potíže s dlužníky hodlá podnik Jitka Jindřichův Hradec omezit hledáním konečných zahraničních odběratelů. Zároveň zvyšuje vlastní vývoz.
Jindřichův Hradec (zdz)
Problémy českých výrobců konfekce, kteří se v zahraničí těžko dostávají na konkurenceschopné ceny, nutí akciovou společnost Jitka Jindřichův Hradec, aby je jako mezičlánek obešla a napojila se přímo na cílového zahraničního odběratele. "Pokud chceme udržet výrobu a tím i trhy, musíme se tak chovat," říká Jiří Kubák, generální ředitel společnosti. "Těší nás, že oslovené firmy na to slyší." Jitka tím chce předejít především problémům s dlužníky, neboť věřitelé jsou podle představitelů firmy v ČR v nevýhodě.
Současně s poklesem exportní výkonnosti domácích výrobců hotové pracovní konfekce podnik zvyšuje vývoz. Vloni se export hotových tkanin oproti roku 1996 zvýšil o 26 procent a na celkových tržbách Jitky se podílel 63 procenty. Dynamiku exportu má do budoucna podpořit i nyní do plného provozu uváděný široký kontinuální barvicí stroj od firem Benninger a Fleissner, pořízený za téměř sto miliónů korun. Ten má podniku zajistit nejen univerzální zařízení na zpracování bavlny a směsových materiálů, ale především zvýšit podíl širokých tkanin, po nichž je ve světě díky lepšímu zhodnocení vyšší poptávka, na celkovém objemu produkce. "Současné výsledky jsou příznivé, ale nás zajímá především postavení Jitky v době, kdy bude Česká republika vstupovat do Evropské unie. V té době chceme získat prestižní postavení ve výrobě určitých modifikací keprů nebo denimů ve střední Evropě," říká Jiří Kubák. Podnik proto v roce 1999 uvede do provozu systém řízení jakosti a nový systém řízení výroby. To má zlepšit tok informací a komunikaci mezi odbytem a výrobou a zdokonalit vnitřní systém kontroly nákladů.