Unie svobody má nejvíc nových tváří

Praha (paš)
Unie svobody a Občanská demokratická strana mají na svých kandidátkách nejvíce "nových tváří" - US více než osmdesát a ODS zhruba sedmdesát procent. Přesto jsou prakticky ve všech volebních krajích u ODS zastoupeni alespoň jeden až tři dosavadní poslanci za tuto stranu na prvních třech místech kandidátních listin do předčasných parlamentních voleb. Kandidáti obou stran jsou v průměru nejmladší z celého politického spektra a patří mezi ně nejvíce žen a zástupců z komunální politiky.
"Většina kandidátů je ve volbách do Poslanecké sněmovny poprvé," konstatoval mluvčí ODS Václav Musílek. Vzhledem k tomu, že Občanská demokratická strana není strana nová, tak je podle Musílka nezbytné zajistit určitou kontinuitu a počet lidí, kteří již v minulosti kandidovali, je nyní "tak akorát". Na současnou podobu kandidátek ODS i US mělo samozřejmě vliv rozdělení v minulosti nejsilnější koaliční strany ODS. Z jejího poslaneckého klubu odešla počátkem roku zhruba polovina zákonodárců, kteří posléze vytvořili novou poslaneckou frakci pod názvem Unie svobody. Členská základna, ze které se dalo v primárních stranických volbách vycházet, se však podle představitelů ODS změnila nepatrně. Díky tomu je nabídka ODS pro nadcházející volby obohacena právě o politiky se zkušenostmi z komunální politiky. "Zaplnit kandidátky rozhodně nebyl problém," konstatoval Musílek.
Místopředseda Unie svobody a její volební lídr Petr Matějů je přesvědčen, že tato strana jako nejmladší má i nejvíce "nových tváří". Dosavadních poslanců US uspělo v primárkách minimum. Řada z nich se však bude velmi pravděpodobně ucházet o přízeň voličů v komunálních a senátních volbách. "Poslanců, zejména těch schopných, mohlo být na kandidátkách víc," uvedl místopředseda US.
Mezi "starými tvářemi" ODS jsou v čele s Václavem Klausem například poslanci Vlastimil Tlustý, Jan Klas, Jiří Payne, Jiří Papež, Ivan Langer a Petr Nečas. V US to jsou ministři Michal Lobkowicz, Stanislav Volák či Ivan Pilip.