V režii velkofilmu Titanic se nesl oscarový galavečer v Los Angeles. Dílo režiséra Jamese Camerona se stalo nejúspěšnějším filmem minulého roku a na slavnosti Americké filmové akademie získal získalo 11 zlatých Oscarů ze 14 nominací. 

Dvě významné kategorie mu však přece jen jako nejúspěšnějšímu filmu unikly - cena za hlavní i vedlejší ženskou roli. Za hlavní roli v Titaniku byla nominována Kate Winsletová a za vedlejší v tém-že snímku 87letá Gloria Stuartová.

Titanic předstihl další úspěšné nominované snímky na cenu za nejlepší celovečerní film - Good Will Hunting a L.A.Confidential (L.A. Přísně tajné).

Nejlepší filmovou herečkou v hlavní roli za rok 1997 se stala Helen Huntová jako svobodná matka z filmu As Good As It Is (Lepší už to nebude). Za hlavní mužskou roli v témže filmu získal Oscara, již třetího v životě, Jack Nicholson, stálice na filmovém nebi.

Mladí autoři původního scénáře k filmu Good Will Hunting Ben Affleck a Matt Damon měli nelíčenou radost z prestižní ceny filmové akademie.

Třiasedmdesátiletý choreograf a režisér nezapomenutelných muzikálů Stanley Donen se ukázal jako mistr zábavy, když zastepoval a zazpíval poté, co převzal zlatého Oscara za celoživotní dílo. Dodnes mnoho lidí považuje jeho Zpívání v dešti za nejlepší filmový muzikál.

Nejlepším zahraničním neanglickým snímkem se stal nizozemský film Charakter.

Kdo předával ceny? Slavní z nejslavnějších: Madonna, Sharon Stoneová, Claudia Schifferová, Robert de Niro, Whoopi Goldbergová, Jack Lemmon a další.

Téměř na závěr usedlo do "rodinného alba" na jevišti několik desítek herců, kteří získali Oscary v minulých desetiletích. Přidali se k nim i čerství držitelé.

Zlatého Oscara v kategorii animovaných krátkometrážních filmů obdržel čtyřiatřicetiletý animátor českého původu Jan Pinkava narozený v Praze. Z Československa odešel s rodinou do Británie v šesti letech a v posledním období žije ve Spojených státech v kalifornském Richmondu. Oceněný čtyřminutový film Geri's Game (Geriho hra) vznikl ve studiu Pixar Animation Studios. Ve snímku starý muž hraje sám se sebou šachy. Přitom se všelijak tváří a díky moderní technice je jeho tvář jako živá.

Související