O ekologické automobily už mají zájem česká a skandinávská města

Škoda Plzeň má nový elektromobil, o který je zájem již v současnosti

* V Plzni včera proběhlo představení nového elektromobilu Škody Elcar. Na projektu se finančně podílely i ministerstva průmyslu a životního prostředí.
Plzeň (vap)
Elektromobil III. generace Beta EL 180 představila včera ve světové premiéře Škoda Elcar, dceřiná společnost Škody Plzeň. Jeho výroba začne ve druhém pololetí - firma chce letos vyrobit ověřovací sérii 13 vozů a příští rok minimálně dvojnásobek.
Podle ředitele Karla Kleinmonda je výhodou vozu zejména téměř dvakrát vyšší dojezd (110 km v městském provozu) proti předchozím generacím elektromobilů Škoda, životnost baterií se zvýšila trojnásobně na zhruba šest let (jedno nabití trvá deset hodin) a jízdní vlastnosti elektromobilu už nejsou závislé na klimatických podmínkách. Vůz je vybaven v současné době nejmodernějšími niklokadmiovými bateriemi francouzské firmy SAFT.
"Bez finanční podpory ministerstev průmyslu a životního prostředí by se tento projekt nikdy neuskutečnil," řekl manažer vnějších vztahů plzeňské Škody Jaroslav Hudec. Státní fond životního prostředí vyčlenil podle svého ředitele Aleše Vychodila na vývoj vozu osm miliónů Kč a předpokládá, že bude dále podporovat jeho nákupy ze strany měst a obcí. Předběžný zájem mají Karlovy Vary, které se o nákupu rozhodnou ve třetím čtvrtletí, a další české lázně.
Škoda Elcar vyrobila od roku 1991 celkem 200 elektromobilů. Z toho 43 prodala v ČR a zbytek představoval vývoz zejména do Německa a Švýcarska. Firma doufá, že v ČR bude brzy uzákoněna podpora uživatelů elektromobilů (subvence na nákup vozů, zvýhodněná sazba za odběr elektřiny, neplacení parkovného v centrech měst a podobně).

Související