Ocelárny v USA proti dumpingu

Washington (čtk)
Dvanáctka velkých amerických oceláren včetně gigantů Bethlehem Steel nebo USX Corp. předala ve středu vládě stížnost proti dumpingovému dovozu za tepla válcované oceli z Japonska, Brazílie a Ruska. Podle odborového svazu ocelářů, který se k petici výrobců připojil, je to první z připravované řady obranných kroků proti prudce rostoucímu dovozu oceli. Podle producentů se USA staly hlavním světovým cílem dumpingového vývozu po kolapsu poptávky po oceli v Rusku a Asii. V prvních sedmi měsících tohoto roku se dovoz ze zemí, na něž byla podána stížnost, zvýšil o více než 500 procent proti roku 1995, uvedl k tomu šéf Bethlehem Steel Curtis Barnette.
Podle skupiny se podíl zahraniční produkce na americkém trhu za tepla válcované oceli zvýšil na více než 28 procent ze 4,3 procenta v roce 1995. Více než 67 procent dovozu této oceli užívané v automobilovém průmyslu nebo stavebnictví přichází z uvedených tří zemí.
Škodu, která je jim nekalým dovozem působena, dokumentují oceláři tím, že ceny tohoto druhu oceli klesly k letošnímu červenci na 320 USD ze 480 USD za tunu na počátku loňského roku. Americké ocelárny tak jsou nuceny snižovat produkci a propouštět.
"Jak já to dnes vidím, jsme v absolutní krizi. Za 35 let, co podnikám v oboru, jsem nikdy neviděl tak bezprecedentní úroveň dovozu a tak vražedné ceny," řekl agentuře Reuters prezident U.S. Steel Group z koncernu USX Paul Wilhelm. Podle něho je to zcela nepřijatelné zvláště proto, že po restrukturalizaci odvětví v 80. letech jsou nyní američtí oceláři na prvním místě ve světě co do úrovně nákladů, kvality, spotřeby energie a ohledu na životní prostředí.