Francouzské "podzemí" láká

(čtk)
Obyvatele a návštěvníky Francie stále více přitahují tisíc let staré kresby pravěkých lidí nebo tajemné krásy geologických formací v jeskyních. Se stovkou jeskyní připravených pro veřejnost se Francie řadí v této oblasti k nejlépe vybaveným evropským zemím a ke třetí zemi na světě po Spojených státech a Číně.
Podzemní bohatství vysvětlují odborníci tím, že povrch Francie tvoří z velké části vápencové půdy, ve kterých vodní eroze hloubila poměrně snadno chodby. Jejich počet nelze přesně vyčíslit. Jen v oblasti Vercors v jihovýchodní Francii je jich asi tři tisíce.
Veřejnost začala podle dochovaných dokumentů navštěvovat jeskyně již v 16. století, ale skutečná "podzemní turistika" začala podle odborníků teprve na konci 19. století, kdy byla v roce 1898 ve Francii zpřístupněna monumentální propast Padirac.
Francouzské jeskyně dnes přitahují celé rodiny a turistické a školní skupinové zájezdy. Ze zahraničí láká francouzské podzemí především Nizozemce, Belgičany a Němce. Každý rok tak možnosti nahlédnout do jeskyní využije na 5,5 miliónu lidí.
Před veřejností však musejí být ukryty mnohé vzácné nálezy. S cílem uspokojit zájem lidí o díla a život prapředků začali proto Francouzi s pomocí nejmodernější techniky vytvářet kopie jeskynních nálezů.
(o turistice a cestování dále na dvoustraně 44 - 45)