Tip se ptá

Proč utichne rozhlas po drátě

Na otázky HN odpovídá Evžen Staněk, tiskový mluvčí SPT Telecom, a. s.

Říká se, že SPT Telecom už nechce provozovat rozhlas po drátě. Je to pravda? A co jej k tomu vede?

Síť rozhlasu po drátě byla zřízena v padesátých letech původně pro účely civilní obrany. V současné době obsluhuje kolem 200 tisíc jednotlivců a na 27 tisíc podniků. Je to fyzicky i morálně zastaralá technologie, která může nabídnout pouze jediný program v monofonním provedení, a tím není schopna konkurence s moderními mediálními prostředky. Přitom ekonomika této služby, spojené s vysokými náklady na údržbu a provoz, vede k vysokým finančním ztrátám.
Možnost financovat rozhlas po drátě zvyšováním poplatků není uskutečnitelná. Dnešních 20 Kč měsíčně by muselo být zvýšeno na 80 Kč, což není reálné. Jedná se tedy o službu, která je víceméně odsouzena v blízké budoucnosti k zániku.

Kdy rozhlas po drátě definitivně zmlkne?

Nepočítáme s tím, že se tak stane naráz v celé republice. Služba bude tlumena postupně tak, jak budou odumírat jednotlivé větve sítě ve vazbě na totální opotřebovanost zařízení i rozvodného vedení. Nemáme zájem na provozování této služby, ale nebudeme urychlovat likvidaci. Důvodem k útlumu může být velmi nízký zájem v jednotlivých lokalitách, nemožnost provozovat službu v případě výpovědi z pronajatých prostor, ztráta modulace v souvislosti s modernizací telekomunikační sítě nebo i následky živelní pohromy. Chcete-li určitý termín, lze předpokládat celkový přirozený útlum do konce roku 1998.

Co kdyby chtěl rozhlas po drátě provozovat jiný subjekt, prodali byste?

Samozřejmě. Nabídkám na odprodej je SPT Telecom otevřen. Potenciální zájemce musí získat licenci od Českého telekomunikačního úřadu a od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Vlastní cena je věcí dohody s SPT Telecom, za určitých podmínek může být její výše pouze symbolická. (mj)