Karel Havlíček mýtů zbavený

(nak)
Kniha Jiřího Moravy Havlíček v Brixenu je dopracovanou a do současnosti dovedenou verzí autorovy knihy o "c. k. disidentovi Karlu Havlíčkovi", která již vyšla německy i česky.
Český exulant, který se po roce 1968 usadil v Tyrolích, v ní demýtizoval vžitou "sladkobolnou legendu" o brixenském exilu Karla Havlíčka Borovského. Podklady našel v dokumentech do té doby neznámých, které objevil v zahraničních archívech. Po roce 1989 se mu otevřely i české depozitáře, archívy a knihovny, a tak mohl své téma dokončit a doplnit bohatým obrazovým materiálem.
Morava sleduje Havlíčkův osud od jeho deportace do Brixenu v roce 1851, líčí jeho nejprve osamocený pobyt v Brixenu, poté život celé rodiny ve vyhnanství, odjezd jeho nejbližších do Prahy a v květnu roku 1855 konečně vytoužený Havlíčkův návrat do vlasti, vykoupený vynuceným písemným slibem, že se vzdá své novinářské a spisovatelské kariéry. Následuje rozčarování z místních poměrů a hlavně z toho, že "valná většina takzvaných vlastenců zklamala", osamělost, melancholie, útrapy plynoucí z těžké tuberkulózy a předčasná smrt.
Autor s pomocí četných dokumentů odhaluje fungování rakousko-uherské byrokratické mašinérie, souhru úřadů na nejrůznějších úrovních a významnou roli špiclů a konfidentů. Podobně důkladně má však doložena i českému čtenáři nově znějící odhalení o dobré životní úrovni "c. k. disidenta" a jeho rodiny v exilu i o tom, že "na venkově se na událost brzy zapomnělo a Praha byla lhostejná".
V Moravově pojetí vidíme Karla Havlíčka v Brixenu jako muže trpícího izolací, vytrženého ze svého prostředí a přirozených vztahů "jako ti malomocní v bibli", jak píše v jednom ze svých dopisů. Ne však jako vyhnance, který materiálně strádal a v drsném prostředí si podlomil zdraví.
Přínosná je i závěrečná kapitola, v níž autor shrnuje osud Havlíčkova životního odkazu a díla v nejrůznějších dobových interpretacích a přiznává, že pro něj je tato postava "vrcholnou morální institucí". Vyznění knihy sice poněkud devalvuje závěr, v němž autor trochu lacině odkazuje na 32 Havlíčků z Cibulkova diskutabilního Úplného seznamu spolupracovníků StB, to však nic nemůže ubrat na objevnosti jeho pohledu.
Jiří Morava: Havlíček v Brixenu. Regulus, Praha 1997. Váz., 131 str., doporučená cena 380 Kč.