Napínavý snímek Mission: Impossible (USA 1996, 106 minut, Hollywood Classic Entertainment) nabízí typickou špionážní historku. Tajný agent, který je po neúspěšné akci podezírán ze zrady, se může očistit jedině tím, že odhalí skutečného zrádce.

Zkušený režisér Brian De Palma si nenechal ujít příležitost a dal průchod svému obdivu k legendárnímu Alfredu Hitchcockovi. Mission: Impossible v mnohém vykazuje inspiraci Mistrovým filmem Na sever Severozápadní linkou. Samotný příběh ovšem vychází z populárního televizního seriálu 60. let, který byl u nás uváděn pod názvem Nulová šance. (V 80. letech převedl De Palma do filmové podoby jiný úspěšný seriál - Neúplatní). 

Přes všechny nostalgické reminiscence je ovšem Mission: Impossible filmem svrchovaně současným. Ať již množstvím dokonalých filmových triků a zvláštních efektů z firemní dílny Industrial Light & Magic či koncentrací mezinárodních filmových hvězd - vedle Toma Cruise, který byl také producentem snímku, se v jednotlivých rolích objevují Jon Voight, Emmanuelle Beartová, Jean Reno, Kristin Scott-Thomasová i Vanessa Redgraveová. Zvučná jména najdeme i mezi dalšími tvůrci: Například ústřední skladbu složili Larry Mullen a Adam Cayton ze skupiny U2. Jde tedy o divácký film se vším všudy.

Dodejme, že komplikovaný a dynamický děj filmu začíná v Praze. Část scén byla natočena přímo v české metropoli - v Národním muzeu, v hotelu Evropa, na Karlově mostě či na Kampě.

Související