Již počtvrté se u nás - zprvu v Praze (4. až 13. dubna, kina Lucerna a U Hradeb), posléze v Brně (14. až 19. dubna, kinosál B. Bakaly) - uskuteční Dny evropského filmu. Nabídnou pětatřicet snímků ze zemí Evropské unie, jež ve své většině nebyly v našich kinech uvedeny, a vzhledem k složitostem filmové distribuce sotva kdy budou. Milovníkům filmového umění tak přehlídka skýtá jedinečnou možnost seznámit se s vrcholnými díly evropských tvůrců, jejichž adresátem je především evropský divák.

Dosavadní ročníky Dnů se setkaly s neobyčejným zájmem publika, které v kinech hledá něco víc než jen hollywoodskou produkci. Loni jen na pražskou část zavítalo na 14 tisíc diváků, další čtyři tisíce se účastnily brněnské části.

Letošní festival věnuje zvláštní pozornost zejména evropským koprodukcím. Z celkového počtu pětatřiceti snímků jich spoluprací filmařů z různých evropských zemí vzniklo sedmnáct, z toho třináct s podporou nadnárodního fondu Eurimages, jenž působí při Radě Evropy. Koprodukci je věnováno také téma tradiční diskuse u kulatého stolu s mezinárodní účastí. Režiséři a producenti tu budou diskutovat o produkčních strukturách evropských filmových koprodukcí, o trzích a distribučních možnostech, o filmových perspektivách zemí střední a východní Evropy. Fond Eurimages, reprezentovaný svým předsedou Gaetano Adolfinim, a program Evropské unie Media II tu chtějí zároveň prezentovat finanční nástroje, které jsou k dispozici na podporu koprodukcí a jejich efektivity.

Novinkou se letos stává tzv. Dlouhá noc evropského filmu, která v pražském kině Lucerna od sobotního večera 12. dubna do nedělního rána 13. dubna nabídne celou sérii představení v původním znění.

Atraktivitu každého festivalu vytváří nejen samotné projekce, ale také možnost zblízka vidět a slyšet tvůrce, režiséry a herce, moci s nimi třeba i diskutovat. Takovou příležitost milovníkům kinematografického umění skýtají i Dny evropského filmu. Na seznamu očekávaných hostů najdeme jednoho z představitelů francouzské "nové" vlny, režiséra Erika Rohmera, finského filmaře Aki Kaurismäkiho, ve Francii usazeného gruzínského umělce Otara Iosselianiho a další.

Související