Kytarista a skladatel Bill Frisell (1951 v Baltimoru) si svoji skvělou pověst, která jej řadí mezi špičkové hráče epochy, vytvářel především spoluprací s evropskými jazzmany. S naším klavíristou Emilem Viklickým nahrál na sklonku sedmdesátých let supraphonská alba Okno a Dveře (obě právě v tomto měsíci vydává Bonton Music na kompaktním disku), účinkoval s norskými muzikanty Arildem Andersenem či Janem Garbarkem atd.

Neznamená to ovšem, že by se Frisell zříkal svých amerických kořenů. Právě naopak: Jak to dokládají nahrávky z této dekády pro značku Elektra Nonesuch. 

K albu Have a Little Faith jej inspirovala tvorba výrazných osobností americké hudby našeho věku Aarona Coplanda a Charlese stejně jako vrcholné kreace soudobého amerického popu a folku. Dvě další alba - Go West a The High Sign/One Week - skládají hudební poctu němým groteskám Bustera Keatona. Frisell se svým triem dokonce doprovázel veřejné projekce oněch dávných snímků.

Pověst svérázného jazzmana, jenž překračuje hranice žánrů a stylů, ale zároveň z duše rád oprašuje dávné melodie, stvrdil Bill Frissel také nejnovější nahrávkou pro Nonesuch, jež nese prostý název Quartet (celkový čas: 62 minuty). A opět jsou to především témata původně vytvořená pro film - některá jako doprovod ke groteskám Bustera Keatona, většina však k televizním pořadům Garyho Larsona Tales from the Far Side na kanále CBS.

Z té veskrze současné hudby doslova dýchá nostalgická vůně dávných časů, vůně amerického venkova, jeho prostých a sentimentálních zábav. Zásluhu na tom má mimo jiné i neobvyklé nástrojové obsazení skupiny, která se zrodila v roce 1995 - elektrická a akustická kytara (Bill Frisell), housle a tuba (Eyvind Kang), trubka (Ron Miles) a trombon (Curtis Fowlknes). Jako na nějaké vesnické tancovačce. Muzika je to ovšem skvostná.

Frisell svým novým albem opět prokázal jedinečné schopnosti hráčské i autorské. Ostatně české publikum se o tom může přesvědčit nejen z kompaktního disku, ale také při živém koncertu, který se uskuteční 6. dubna v pražském Paláci kultury. (im)

Související