Zlatý glóbus, prestižní cena udílená sdružením zahraničních novinářů akreditovaných v Hollywoodu, nemá jen kategorii kinematografickou, ale také televizní. A právě v ní byl letos oceněn fantaskní seriál Chrise Cartera z produkce společnosti 20th Century Fox Television - Akta X. Při lednovém ceremoniálu v Beverly Hills převzali Zlatý glóbus nejen tvůrci cyklu, ale také představitelé titulní ženské a mužské role - Gillian Andersonová a David Duchovny. Akta X získala v kategorii dramatický TV seriál Zlatý glóbus již za rok 1994. Tehdy jim byla udělena také cena Saturn vyhlašovaná Akademií science fiction, fantasy a hororu i řada dalších ocenění či nominací.

Na přelomu roku se Akta X vrátila do vysílání televize Nova. Zároveň pokračuje vydávání celých epizod na videokazetách. Většinou jde o části, které se na obrazovce neobjevily. Společnost Bonton Home Video zatím přinesla pět dílů - Neotevřená akta, Hnízdo, Únos a nejnověji také Kolonie a 82 517 (tento díl navíc doplňuje exkluzívní rozhovor s tvůrcem seriálu Chrisem Carterem). Další tři části by měly být do videopůjčoven uvedeny postupně během letošního roku - v březnu, květnu a září.

Zájem publika si Akta X získávají přesně vyváženými dávkami vzrušujících záhad, jež jsou podány s maximální řemeslnou dokonalostí. Všechny dosavadní kazety se u nás po vydání ocitly na prvních příčkách seznamů nejoblíbenějších titulů v půjčovnách. Očekávané novinky je patrně budou následovat.

Související