Pro Jana Rumla hlasovala pouze třetina delegátů kongresu

V. Klaus opět v čele strany a záleží na něm, zda ODS bude v nové vládě

* Kongres nechal na politickém grémiu, aby rozhodlo o případné účasti ODS na nové vládě. Místopředsedy byli zvoleni senátorka L. Benešová, bývalý šéf KAN B. Dvořák, dosavadní místopředseda M. Macek a primátor Českých Budějovic M. Beneš.
Poděbrady (jem)
Václav Klaus se stal včera opět podle očekávání předsedou ODS. Jeho protikandidát Jan Ruml spolu se svými příznivci se patrně pokusí vytvořit v rámci českých konzervativců vlastní názorovou platformu. Pro Klause hlasovalo na mimořádném kongresu ODS v Poděbradech 227 delegátů z 312, jež odevzdali platné hlasovací lístky. Jeho protikandidát Ruml obdržel 72 hlasů. Ten tak současně u reprezentantů 93 oblastních sdružení strany neuspěl se svým návrhem, aby ODS obnovila původní koalici, plně vstoupila do příští vlády a pokusila se s KDU-ČSL a ODA řídit stát až do roku 2000.
Místopředsedy ODS se stali již v prvním volebním kole senátorka Libuše Benešová, která získala 167 hlasů, a Bohdan Dvořák, pro něhož hlasovalo 203 delegátů. Celkem bylo odevzdáno 306 platných hlasovacích lístků. Ve druhém kole pak byli zvoleni místopředsedy Miroslav Beneš, který získal 188 hlasů, a Miroslav Macek, pro něhož hlasovalo 165 delegátů z 301 právě přítomných.
Klaus ve svém projevu účast českých konzervativců v novém kabinetu nevyloučil. Řekl však, že to závisí na tom, zda v něm ODS bude moci realizovat svůj program. "Nesmíme podlehnout touze vládnout za každou cenu, abychom na naši odpovědnost plnili program někoho jiného. Třeba toho, kdo bývalou koaliční vládu rozbil," prohlásil Klaus. Ten dal současně najevo, že nová vláda by měla mít pouze omezený časový mandát do uspořádání předčasných voleb. "Hledáme prostor, kde budeme moci obhájit naše základní principy a snad se i trochu lépe připravit na nadcházející politický souboj," řekl Klaus. Předčasné volby považuje znovuzvolený šéf českých konzervativců za nevyhnutelné poté, co lidovci a aliance vystoupili z někdejšího koaličního kabinetu. Předseda ODS uvedl, že chce, aby jeho strana připravila nový program, s nímž by vyhrála další volby, a pokud neuspěje, přešla do konstruktivní opozice. Jak Klaus dále řekl, českou pravici je třeba posílit, a vyzval všechny subjekty v této části politického spektra k jednání bez předsudků a nepřátelství z minulosti. Ruml označil Klausovo pojetí politiky za odosobněné, bez ochoty z ní vyvodit vlastní zodpovědnost za konkrétní činy i způsob, jak byly provedeny.
Ze závěrečného usnesení vyplývá, že kongres naprosto uvolnil užšímu vedení strany ruce pro jednání o účasti nebo neúčasti v nové vládě. Podmínkou k účasti by mělo být dodržení základních programových principů ODS.
(Další informace na str. 3)

Související