J. Ruml nechce rozkol v ODS

Praha (jem)
Nová názorová platforma se vytváří v ODS a není vyloučeno, že by se v případě zvolení Václava Klause předsedou strany za určitých okolností vydělila z uskupení českých konzervativců. Řekl to včera poslanec a jeden z kandidátů na šéfa ODS Jan Ruml. Zdůraznil však, že on udělá vše pro to, aby se tak nestalo.
Jak také uvedl, pokud i po mimořádném kongresu zůstane v ODS prostor k diskusi a vyjádření různých názorů, nemá v úmyslu ze strany odejít. Ruml dodal, že se hodlá ucházet pouze o funkci šéfa českých konzervativců, a jestli neuspěje, bude se snažit uplatnit svou koncepci politiky ODS - jejíž základní teze včera zveřejnil - i jako řadový člen.
K výzvě, aby Klaus odešel z funkce předsedy strany, Ruml včera řekl, že se tím pokusil zabránit pádu vlády. "Byl to krok, který bych udělal v podobné situaci znovu a nemíním na tom nic měnit," konstatoval Ruml.
Jak rovněž řekl, pokud se sám stane předsedou ODS, bude usilovat o to, aby čeští konzervativci vstoupili do nové vlády a pokračovali v plnění svého programu až do konce tisíciletí. "Náš program a náš mandát, který jsme ve volbách získali, je vztažen k dokončení reformy státu. Není možné z této odpovědnosti utéct, není možné uprostřed cesty zahodit břemeno a jít," prohlásil včera Ruml. Dodal, že kandidovat na šéfa ODS se rozhodl proto, aby změnil její styl. Podle něho totiž jeho strana ztratila smysl pro povolební realitu, přestala komunikovat s veřejností, stala se netolerantní a nedokázala po roce 1996 pokračovat ve svém programu. Ruml rovněž konstatoval, že v ODS nesmí převládnout snaha potlačovat menšinový názor. "Jsme svědky toho, že na některých nynějších konferencích (oblastních a regionálních) před kongresem ODS menšinový názor bývá potlačen, že ti lidé, kteří ho zastávají, nemají možnost se zúčastnit kongresu jako delegáti. Já doufám, že toto nebude praxe ODS," uvedl exministr vnitra. Vyjádřil přesvědčení, že řada delegátů a členů ODS dokáže vnímat motivy jeho jednání a pociťuje nutnost změn v ODS. "Samozřejmě cítím také jisté obavy, co bude bez Václava Klause, obavy u lidí, kteří se mnohdy za tuto charismatickou postavu skrývali a nedokázali vyjádřit své názory," řekl Ruml.
Jestli se Ruml postaví do čela českých konzervativců, chce usilovat o nezvratné dokončení privatizace a realizaci obou "balíčků" hospodářských opatření včetně liberalizace cen energií a nájemného. Dále i o to, aby ODS připravila a politicky obhájila daňovou, důchodovou a sociální reformu. Ruml rovněž míní "zpevnit pravidla fungování celé společnosti a zajistit jejich vymahatelnost". "Budu usilovat o to, aby ODS ve vládě hájila význam regionální politiky, veřejné kontroly a apolitičnosti státní správy," prohlásil Ruml. Jak také poznamenal, strana by se měla zasadit o vytvoření podmínek pro existenci nestátních institucí. Jasným zahraničněpolitickým cílem ODS musí být podle Rumla vstup ČR do NATO a Evropské unie.

Související