Grémium ODS už začíná měnit názor na vládu

Klaus požaduje odchod do opozice

* Politické grémium ODS včera ráno rozhodlo zapojit stranu do jednání o podobě nové vlády a základních východiscích programového dokumentu, se kterým by kabinet případně mohl předstoupit před Parlament.
Praha (pra)
Václav Klaus, předseda ODS, se obrátil dopisem na členy své strany a vyzval v něm k odchodu ODS do opozice. Podle jeho názoru by se mělo jednat o "konstruktivní opozici", která by podpořila vládu, na níž by se strana nepodílela; byla by zárukou kontinuity dosavadního vývoje a nevzdalovala by se příliš programu a cílům ODS. Nicméně včerejší grémium rozhodlo jinak a podle jeho účastníků Václav Klaus viditelně neprotestoval. Jak v této souvislosti uvedl nový předseda poslaneckého klubu ODS Jan Černý, který se grémia vrcholných představitelů strany účastní, jde o potvrzení nedělního usnesení o účasti ODS na vyjednávání - s tím, že konečné stanovisko by strana učinila na kongresu koncem příštího týdne.
Předsedové koaličních stran se mají sejít dnes dopoledne v pražské Kramářově vile. K posunu v grémiu nepochybně přispěl tlak lidovců a ODA, kteří o den dříve začali jednat o sestavení nové vlády. Černý připustil, že ODS musí rychle zareagovat na rozhodnutí prezidenta Václava Havla, který chce již v pondělí designovat nového premiéra.
Rozhodnutí grémia nelze vykládat jako definitivní rozhodnutí o účasti v kabinetu - na prvním místě zůstává diskuse o základních východiscích programového dokumentu. Zbývající vládní strany od ODS chtějí slyšet, zda může zaručit podporu naprosté většiny svého poslaneckého klubu nové vládě. Většina poslanců nejsilnější pravicové strany dává přednost sestavení nové koaliční vlády, členská základna ODS však ve své většině stojí za svým předsedou.
Václav Klaus, který chce znovu kandidovat na předsedu strany, v otevřeném dopise, o den starším než rozhodnutí politického grémia, rovněž konstatoval, že ODS nemůže nést hlavní spoluodpovědnost za vládu, kde by sice měla formálně silné zastoupení, avšak ve skutečnosti by politiku kabinetu i jeho personální složení za ODS diktoval někdo jiný. V opozici bude podle Klause nutné stranu co nejrychleji stmelit a vytvořit programové, organizační a personální předpoklady, aby se v příštích volbách mohla znovu vážně ucházet o důvěru voličů. Předseda ODS v dopise dále vyzval k udržení jednoty ve straně a varoval před jejím rozdělením na vzájemně soupeřící frakce. Připomněl i nutnost odstranit veškeré nejasnosti okolo financování ODS a jejího sponzoringu. Poslanec ODS Ivan Langer si odchod do opozice dovede představit, jeho kolega Václav Krása s ním nesouhlasí. Vedl by podle něj k předčasným volbách už na jaře, tedy v době, která by pro ODS nebyla vůbec výhodná. Rovněž Jan Ruml se domnívá, že ODS by neměla okamžitě přejít do opozice. Podle jeho slov to "není příliš rozumná varianta". Obdobný názor zastává i poslankyně ODS Jana Marcová. Řekla, že politik se snaží vyvolat předčasné volby tehdy, když má naději získat další hlasy voličů. "My v této situaci nejsme, my takovou naději nemáme, je jasné, že nám hlasy voličů spíše ubudou, proto nechápu tento krok," řekla Marcová. Nesouhlas s tím, aby ODS přešla do opozice bez toho, že se nejprve pokusí jednat o své účasti v nové koaliční vládě, vyjádřili Stanislav Volák i Jiří Honajzer. Volák zdůraznil v této souvislosti, že není možné "utíkat od rozdělané práce jako kluci". Klausův názor se nelíbí ani některým oblastním organizacím ODS.
Důvodem vzniku Klausova dopisu jsou pochyby o tom, že se v současných jednáních podaří sestavit silnou a stabilní vládu. "Jestli má někdo iluze, jak jsem zaslechl, o vytvoření silné stabilní vlády schopné vládnout do roku 2000, na to nemám jinou reakci než úsměv," řekl Klaus.

Související