Legislativa přispěje k vyšší ochraně spotřebitele

Větší odpovědnost výrobců za vadné výrobky bude znamenat také povinnost nahradit škodu

V souvislosti s přípravou na začlenění do Evropské unie převzala Česká republika smluvní závazek usilovat o zajištění postupného souladu svého zákonodárství s právem Evropských společenství. Mezi stěžejní předpisy na ochranu hospodářských zájmů spotřebitele řadí oficiální systematika práva ES směrnici Rady č. 85/374/EHS ze dne 25. července 1985 o sbližování zákonů, předpisů a správních opatření členských států o odpovědnosti za vadné výrobky (dále jen Směrnice Rady č. 85/374/EHA). Jedná se tedy o základní právní akt v oblasti ochrany spotřebitele, jenž by měl být včleněn do našeho právního řádu.
Zpracováním právní normy, jež by měla upravovat problematiku odpovědnosti za škodu způsobenou vadností výrobku v našem právním řádu, bylo pověřeno Ministerstvo průmyslu a obchodu. V současné době je návrh zákona předložen Poslanecké sněmovně a jeho účinnost se předpokládá od 1. ledna 1998.
Navrhovaný zákon navazuje na zákon o technických požadavcích na výrobky, které liberalizuje právní regulaci povinností výrobců a dovozců spojených s uváděním výrobků na trh. Návrh zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou vadností výrobku vychází z již zmíněné Směrnice Rady č. 85/374/EHS, jež stanoví v zemích Evropské unie režim náhrady za škodu způsobenou vadnými výrobky. Jedná se o specifickou úpravu občanskoprávní povahy pokrývající škody na zdraví, životě a majetku poškozené osoby.

Dva principy

Odpovědnost za tuto škodu je v zásadě založena na dvou principech:
1) za škodu odpovídá přímo výrobce;
2) výrobce má objektivní odpovědnost za škodu způsobenou vadností jeho výrobku, tzn. že je nerozhodné, zda škodu zavinil či nikoliv. Poškozená osoba pouze prokazuje vadnost výrobku, v jejímž důsledku jí vznikla škoda, vzniklou škodu a příčinnou souvislost mezi vadností výrobku a škodou. Výrobce se může této odpovědnosti zprostit, prokáže-li existenci některé ze zákonem taxativně stanovených zprošťovacích skutečností.
V navrhované právní úpravě budou nositeli odpovědnosti za škodu způsobenou vadností výrobku v prvé řadě výrobci, neboť cílem navrhované úpravy je zamezit uvádění vadných výrobků do oběhu přímo ve výrobním procesu. V souladu se Směrnicí Rady č. 85/374/EHS bude však tato odpovědnost rozšířena i na další subjekty distribučního řetězce, kteří nejsou výrobci v doslovném znění tohoto pojmu. Odpovědnost se tak bude týkat těch subjektů, kteří na výrobku uvedou své jméno, ochrannou známku nebo jiný rozlišovací znak, dále i všech dovozců, a to za škody způsobené jimi dováženými výrobky.
Bude rovněž dána možnost, aby se poškozená osoba obrátila se žádostí o náhradu škody i na dodavatele výrobku, pokud nebude výrobce nebo dovozce jednoznačně identifikovatelný. Pokud dodavatel informaci o skutečné identitě výrobce nebo dovozce poškozené osobě v zákonem stanovené lhůtě poskytne, pak nebude účastníkem dalšího procesu uplatňování nároků na náhradu škody poškozenou osobou. Pokud tuto informaci v zákonem stanovené lhůtě neposkytne, bude sám považován za výrobce se všemi důsledky z toho vyplývajícími.

Požadované vlastnosti

Navrhovaná úprava se bude týkat širokého okruhu výrobků, neboť se za výrobek bude považovat jakákoliv věc včetně elektřiny, která byla vyrobena, vytěžena nebo jinak získána bez ohledu na stupeň jejího zpracování a je určena k uvedení na trh, a to i když bude tvořit součást nebo příslušenství věci movité nebo nemovité. Výjimku budou tvořit zemědělské lesní přírodní produkty a zvěřina, pokud neprošly prvotním zpracováním. Za výrobek se rovněž nebudou považovat nemovitosti.
Výrobek bude považován za vadný, jestliže z hlediska bezpečnosti jeho užití nebude zaručovat vlastnosti, které lze od něho oprávněně očekávat zejména s ohledem na
a) informace o výrobku, které byly výrobcem poskytnuty, nebo
b) předpokládaný účel, ke kterému má výrobek sloužit, nebo
c) dobu, kdy byl výrobek uveden na trh.
Pojem "bezpečnosti výrobku" byl donedávna českému právu cizí, ale nyní je definován v již zmíněném zákoně o technických požadavcích na výrobky v souladu se směrnicí Rady č. 92/59/EHS ze dne 29. června 1992 o všeobecné bezpečnosti výrobků. Nároky kladené Směrnicí Rady č. 85/374/EHS jako úpravy soukromoprávní jdou však nad toto vymezení a požadují, aby výrobek poskytoval spotřebiteli bezpečí nejen z hlediska své technické konstrukce, vlastností a pod., ale tím, že naplní míru bezpečnosti očekávanou spotřebitelem oprávněně, tj. vzhledem k informacím, které mu výrobce poskytl, které jsou běžně známé apod.

Přínos nové úpravy

Především se zlepší postavení českého spotřebitele. Bude vytvořena soukromoprávní koncepce odškodnění poškozené osoby, aniž by to kladlo zvýšené nároky na státní správu. Svým způsobem bude tato úprava působit kladně i na spotřebitele a všechny uživatele výrobku v tom smyslu, že budou vedeni k tomu, aby používali výrobek v souladu s návodem a pokyny výrobce.
Vzhledem k citelným důsledkům spojeným s vadností zboží se zvýší odpovědnost českých výrobců a dovozců za bezpečnost zboží, které prodávají. Předpokládá se, a zkušenosti z členských států Evropské unie, jež tuto úpravu přijaly, to potvrzují, že hrozba poskytování relativně značného odškodnění vyvine efektivní tlak na výrobce, a umožní tak postupné omezování veřejnoprávních institucí provádějících kontroly a inspekce, neboť sankce, které mohou být těmito orgány uloženy, mají menší motivační účinek ve srovnání s plněním v rámci odškodnění poškozené osoby.
Přijetí navrhovaného zákona přispěje v nemalé míře i k ochraně českého spotřebitele před dovozem výrobků, které vyspělé západní trhy již nepřijímají a které mohou znamenat bezpečnostní a zdravotní rizika na našem trhu. Z desetileté objektivní promlčecí lhůty stanovené pro uplatnění nároku na náhradu škody vyplývá pro každého dovozce takovýchto výrobků riziko značných ekonomických ztrát a postihů po celou dobu v případech, kdy vadnost výrobku způsobí škodu.
V neposlední řadě přijetím navrhované právní úpravy bude rovněž posílena důvěra zahraničních obchodních partnerů v bezpečnost vyvážených českých výrobků vzhledem k tomu, že podmínky odškodnění poškozených osob budou obdobné v České republice a v jiných státech.

JUDr. Monika Dobiášová, Ministerstvo průmyslu a obchodu
* V rámci sbližování našeho právního řádu s právem ES bude učiněn další krok v oblasti ochrany spotřebitele zvýšením jeho práv. Výrobce bude mít objektivní odpovědnost za škodu způsobenou vadami jeho výrobku, jestliže z hlediska bezpečnosti jeho užití nebude zaručovat vlastnosti, které lze od něho oprávněně očekávat s ohledem na informace o výrobku a účel, jemuž má sloužit.