OD NAŠEHO ZPRAVODAJE

Šest a půl roku vězení pro Egona Krenze

[*] Berlínský zemský trestní senát se obával útěku obžalovaného
Poslední nejvyšší stranický a státní představitel někdejší Německé demokratické republiky Egon Krenz byl včera odsouzen k šesti a půl rokům vězení za to, že nese spoluzodpovědnost za zastřelení čtyř lidí na někdejší berlínské zdi.
Další dva jeho kolegy z politického byra SED, berlínského stranického šéfa Güntera Schabowského a ekonoma Günthera Kleibera shledal včera berlínský zemský trestní senát vinnými, že spoluzavinili smrt tří lidí. Podle zdůvodnění rozsudku totiž všichni tři mají podíl na tom, že někdejší politbyro SED označovalo ochranu hranic NDR za "třídní úkol".
Je to poprvé, co byli v SRN odsouzeni někdejší členové nejvyššího vedení NDR. Podobný proces proti Erichu Honeckerovi, stejně jako líčení s Kurtem Hagerem a dalšími východoněmeckými špičkami byly zastaveny.
Ihned po vynesení rozsudku byl Egon Krenz, který před tím v televizních vystoupeních svou vinu popíral a soud označoval za protiprávní a "pomstu vítězů", uvězněn, ačkoli rozsudek zatím nenabyl právní moci. Soud se totiž obával útěku obžalovaného.
Považuje se za pravděpodobné, že se Krenz odvolá, ačkoli na veřejnosti prohlásil, že se pobytu v nápravném zařízení nebrání - prý aby tam nenechal samotné nevinné mladé vojáky, kteří jen plnili rozkazy a stříleli na uprchlíky. Ostatní dva odsouzení se na veřejnosti a při líčení chovali mnohem kajícněji.
JAROSLAV HÖFER, Düsseldorf

Související