FOK
Právě před týdnem poprvé usedli Pražští symfonikové - zatím ovšem jen zkušebně - na pódium Smetanovy síně, kam se vrátili po tříleté rekonstrukci Obecního domu. Před veřejnost zde poprvé předstoupí při slavnostním koncertu 2. května, znovu pak při zahájení festivalu Pražské jaro 12. května.
"Návratem do Obecního domu končí dlouhé období transformace, reforem, provizorií i rekonstrukcí, které se vlastně táhlo již od roku 1990... Konečně nastává ten kýžený stav, kdy se můžeme plně věnovat převážně věcem dramaturgickým a programovým, otázkám vnitřního chodu orchestru a koncertního jednatelství. Pro nás je tedy návrat do Smetanovy síně okamžikem nejen mimořádně slavnostním a radostným, ale také velkým zdrojem inspirace," řekl nám ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Roman Bělor v rozhovoru, jehož plné znění přineseme (společně s dalšími informacemi o obnově Obecního domu) v zítřejší příloze HN na víkend.
V cyklu Světová klavírní tvorba (Dvořákova síň Rudolfina) vystoupí v sobotu 26. dubna od 19.30 docent klavírní hry na pražské AMU Miroslav Langer. Na programu první části večera jsou ukázky z cyklů vůdčí osobnosti francouzského hudebního impresionismu Claude Debussyho Z antických epigrafů pro klavír, Etudy pro klavír a Obrazy. Součástí tohoto programového bloku je také patrně nejznámnější skadba Debussyho mladé klavírní poezie: Svit luny. Po přestávce zazní dva cykly Leoše Janáčka - Po zarostlém chodníčku, který je výtvorem zralého mistra Její pastorkyně, a V mlhách, dokončený na podzim 1914.
České dechové sexteto vystupuje v úterý 29. dubna v 19.30 v Kostele sv. Šimona a Judy. Prémiový koncert cyklu Pražší symfonikové komorně nabídne skaldby Wolfganga Amadea Mozarta (Divextimento B dur a Divertimento F dur), Michaela Haydna (Divertimento D dur), Františka Xavera Thuriho (Parthia in D) a Ludwiga van Beethovena (Sextet Es dur).
Polský dirigent Tadeus Strugala řídí koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK ve středu 30. dubna (od 19.30, kterým se Pražští symfikové rozloučí s Dvořákovou síní Rudolfina. Na programu je Te Deum pro sóla, sbor a orchestr soudobého polského skladatele Krzysztofa Pendereckého a Symfonie č. 5 F dur Antonín Dvořák. Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor. Sóla přednesou Malgorzata Armanowska, Jadwiga Rappé, Wieslaw Ochman a Andrzej Hiolski.
V pondělí 28. dubna vysílá rozhlasová stanice Clasic FM premiéru čtvrté části pořadu Praha má svůj orchestr. Představí se slavní hostující dirigenti a sólisté, kteří s FOK spolupracovali v 50. a 60. letech, "souputníci" dirigenta V. Smetáčka Václav Neumann, Zdeněk Košler, Karel Ančerl. Orchestr v té době - po transformaci na oficiální těleso města Prahy - začal pracovat na významných dramaturgických projektech a vykročil na světová pódia. V pořadu zazní hudba Sergeje Prokofjeva (sólo S. Richter), Ludviga van Beethovena (A. B. Michelangeli) a Johanna Sebastiana Bacha (L. Jásek a J. Suk). Repríza čtvrté části je připravena na sobotu 3. května ve 12 hodin.