Náměstek ministra financí rezignoval, ačkoli věří, že chybu nikdy neudělal

[*] Případem CS Fondů pohár trpělivosti nejspíše docela přetekl
PRAHA (jem) - Náměstek ministra financí Vladimír Rudlovčák se včera rozhodl rezignovat na svou funkci poté, co ze všech tří stran vládní koalice zazněla nespokojenost s řešením problémů na kapitálovém trhu, jenž spadal do Rudlovčákovy pravomoci. Členy pražské ODS rozladila především snaha dnes již bývalého náměstka zbavit se veškeré odpovědnosti za případ CS Fondů. Z těch se ztratilo začátkem minulého měsíce asi 1,3 miliardy korun, přičemž souhlas k převodu uvedené částky do ciziny dal odbor Ministerstva financí (MF), který Rudlovčákovi podléhal. K povolení transakce došlo přes to, že banka Girocredit ministerstvo upozornila na podezřelou povahu této finanční operace.
Rudlovčáka kritizoval již vloni na prosincovém kongresu ODS šéf burzovní komory Tomáš Ježek. "Bude-li pokračovat takový absurdní postoj klíčových pracovníků MF ke kapitálovému trhu, dočkáme se devalvace koruny," prohlásil tehdy Ježek v reakci na Rudlovčákovo tvrzení, že MF nikdy kapitálový trh nechtělo. "Pana náměstka Rudlovčáka znám dvacet let a myslím, že je to jeden z nejchytřejších lidí, se kterými jsem se vůbec v životě setkal. Na druhé straně vím, že jestli on něco neuměl, tak je to komunikace," řekl včera k jeho rezignaci premiér Václav Klaus.
Téměř rok již dochází k vykrádání či tzv. tunelování investičních či podílových fondů. Vedle již zmíněných CS Fondů se peníze vytratily také např. z fondu Trend a Agrobanky. Správci fondů většinou postupovali tak, že nakupovali drahé cenné papíry z prostředků akcionářů, dokud nedosáhli prudkého poklesu ceny zmíněných akcií na burze. Poté znehodnocené cenné papíry levně prodali své vlastní soukromé firmě.
Podle mluvčí MF Ludmily Nutilové je Rudlovčák přesvědčen, že jeho podřízení postupovali vždy tak, jak jim ukládá zákon, a nic nezanedbali. MF uvalilo koncem března na CS Fondy nucenou správu. Podalo také trestní oznámení na depozitáře fondů - Plzeňskou banku, dále na zprostředkovatele převodu miliardového majetku do zahraničí - společnost Umana, i na nové představenstvo fondů. "Případ má jednoznačně kriminální charakter, který musí řešit orgány činné v trestním řízení," uvedl Rudlovčák. Na dotaz HN, zda úředníci ministerstva mohli nevědět o tom, že dochází k "tunelování" fondů, mluvčí MF odpověděla, že Rudlovčákovi podřízení proti tomu udělali vše, co podle svých kompetencí mohli.