V sobotu 5. dubna vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina známý Gustav Mahler Jugendorchester. Dirigentem večera je budapešťský hudebník Iván Fischer, klavírní sólo přednese Američan Leon Fleisher. Začátek v 19.30.

Převážně v severském duchu se ponesou koncerty Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK připravené do Dvořákovy síně Rudolfina na úterý 8. a středu 9. dubna (po oba dny od 19.30). Vedle děl rakouského skladatele Antona Weberna a německého hudebníka Ferdinanda Davida tu zazní skladba Cantos de la Mancha soudobého norského autora Jana Sandströma, inspirovaná Cervantesovým románem, a scénická hudba Edwarda Griega ke hře Henryka Ibsena Peer Gynt.

Taktovky se ujme hlavní dirigent Norrköpingského symfonického orchestru Ole Kristian Ruud (1958), který pravidelně řídí filharmonie v Oslu i v Bergenu, Švédský rozhlasový orchestr i Stockholmský komorní orchestr, hostuje ovšem také s tělesy francouzskými, britskými, americkými. Sólistou večera je stockholmský rodák Christian Lindberg (1958), jemuž také patří zásluha za překonávání tradičního odporu vůči trombonu jako sólovému nástroji.

Romantické písně tří mistrů minulého věku - Franze Schuberta, Johannesa Brahmse a Roberta Schumanna - zazní na dalším koncertu cyklu Obrazy a hudba, jenž je připraven na čtvrtek 10. dubna do Kláštera sv. Anežky české. Přednesou je barytonista Roman Janál a klavírista Marián Lapšanský. Úvodní přednáška je věnována obrazu Jaroslava Čermáka Partie z Ragusy. Začátek v 19.30. (im)

Související