Železárny Hrádek snížily výrobu, ale zvýšily zisk

[*] Firma změnila obchodní politiku a většinu produkce prodává na rámcové smlouvy
PLZEŇ (vap) - O necelých 15 procent vzhledem k loňské recesi poptávky se meziročně snížila hmotná výroba v a. s. Železárny Hrádek (ŽH). Přestože firma vykáže proti roku 1995 tržby o 250 miliónů korun nižší - celkem 2,37 miliardy Kč, bude se čistý zisk pohybovat kolem 125 miliónů Kč, což je o 13 miliónů více než předloni. Nový majoritní akcionář Železáren - a. s. Ferra Praha, jenž loni v červnu zaplatil FNM za 53,43 procenta akcií 900 miliónů Kč a stal se výhradním prodejcem produkce společnosti, zavedl od srpna některá racionalizační opatření. Například operativní řízení výroby podle reálných zakázek, snížení zásob a materiálových nákladů či redukci řídicího aparátu.
Do konce roku chce firma snížit počet zaměstnanců z loňských 2223 na 2074. "Dále musíme udržet mzdové náklady, abychom byli konkurenceschopni," uvedl předseda představenstva Ivan Mírný s tím, že letos schválený nárůst mezd o 8,2 procenta musí být plně pokryt zvýšením produktivity. Železárny loni vyrobily 130 tisíc tun válcovaného materiálu, což je meziroční snížení o 18 procent. Železárny Hrádek už zaznamenaly první signály oživení trhu zejména v tuzemsku, ale mírně i v exportu - zejména u konstrukčních ocelí do Británie a Itálie.
Firma v roce 1995 vyvezla téměř polovinu produkce - z toho většinu do Německa a SR. Loňský export klesl vlivem recese v západní Evropě na 40 procent předloňské úrovně. Společnost zcela změnila obchodní politiku a většinu produkce prodává na rámcové smlouvy. Firma se snaží uspět zejména v automobilovém průmyslu, jehož konjunkturální výkyvy nejsou tak velké. Stala se auditovaným dodavatelem a. a. s. Škoda Mladá Boleslav a předala ověřovací sérii také koncernu VW.
"Pětiletá příprava výstavby ocelárny za miliardu korun byla zastavena," říká Mírný. "Nemá cenu zvyšovat výrobu oceli, když nás EU bude postupně tlačit k její redukci. Naše místo je v pozici pružného dodavatele, který bude schopen realizovat malé a tvarově různorodé zakázky, povrchově opracované." Železárny se postupně snaží více pronikat do oblasti jakostnějších ocelí, které dříve vyráběla Poldi, a nyní jsou na trhu pouze drahé dovozové. Loni společnost investovala 80 miliónů Kč, letos počítá se 132 milióny - do zavádění nových jakostí a úspor nákladů. Firmě chybí kontilití, ale zatím neví, zda tímto směrem půjde. "Je nesporné, že se jedná o desetiprocentní úsporu oceli, ale některé značky nejdou kontilitím odlévat," říká Mírný.

Související