in memoriam

Tragické úmrtí Bohumila Hrabala

Ve věku 83 let včera tragicky zemřel jeden z nejvýznamnějších českých umělců druhé poloviny našeho věku, Bohumil Hrabal. Navzdory různým překážkám se stal patrně nejčtenějším a svého druhu nejnárodnějším spisovatelem posledního čtvrtstoletí. Scéna smrti byla téměř jakoby vystřižena z některé jeho prózy - Hrabal zahynul při pádu z pátého patra pražské nemocnice Bulovka, patrně když krmil ptáky.
Bohumil Hrabal se narodil 28. března 1914 v Brně. Vyrůstal v Nymburce, kde si jeho otec pronajal pivovar. Později se usadil v Praze. Vystudoval práva, ale prošel mnoha různými profesemi: Byl dělníkem na dráze, výpravčím, obchodním cestujícím, brigádníkem v ocelárnách, baličem ve sběrně starého papíru, kulisářem v divadle; od roku 1962 pak spisovatelem z povolání. Z jeho knih připomeňme alespoň ty nejdůležitější: Perlička na dně, Pábitelé, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Ostře sledované vlaky, Postřižiny, Krasosmutnění, Obsluhoval jsem anglického krále, Něžný barbar, Příliš hlučná samota, Proluky. V posledních letech se věnoval jen drobným útvarům, tištěným porůznu v novinách a časopisech, v nichž svérázným způsobem komentoval společenskou situaci.

Hrabalova díla byla přeložena do 24 jazyků. Dočkala se také řady filmových a divadelních adaptací, mezi nimiž vynikly snímky Jiřího Menzela. (im)