Ve školách zvoní, ale na poplach

[*] Učitelé požadují, aby jejich platy vzrostly v roce 1997 celkem o 18,9 procenta
"Ve stávce učitelů nejde jen o mzdové požadavky, ale také o upozornění pro vládu, že ve školství se děje něco nedobrého. Pokud k němu vláda nezmění přístup, budou se možná za pět let školy zavírat pro nedostatek učitelů. Jejich průměrný věk se nyní pohybuje okolo 45 let a mladí pedagogové vzhledem k platovým podmínkám do škol nenastupují. Přístup vlády ke školství neodpovídá jejímu prohlášení, že mu bude věnována zvýšená pozornost a je pro ni prioritou," tvrdí předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Jan Rössler.
Objem prostředků ve státním rozpočtu pro rok 1995 na školství, který schválil Parlament, by podle Rösslera umožnil nárůst platů v tomto resortu o 10 procent. Zvýšení o 12,4 procenta, které vláda avizuje pro celou rozpočtovou sféru, bude ve školství údajně možné proto, že Ministerstvo financí zvýšilo limit zaměstnanců v tomto resortu a na jejich platy muselo "přidat" čtyři miliardy korun. Tento nárůst platů však podle odborářů neodpovídá loňskému předvolebnímu prohlášení premiéra Václava Klause, že v roce 2000 budou platy v České republice v průměru na dvojnásobně vyšší úrovni než v roce 1996 při poloviční inflaci. S ohledem na tento cílový stav jsou odbory přesvědčeny, že platy školských pracovníků mají vzrůst o 18,9 procenta (více než osm procent na vyrovnání vládou odhadované inflace + 10 procent růst reálné mzdy).
Odboráři zatím nehodlají komentovat návrhy na zvýšení mzdových prostředků řadou opatření uvnitř resortu školství, které jim předložil ministr Ivan Pilip. "Ministr slíbil, že na konci května nám dá tato opatření v číslech. Až je dostaneme, budeme je analyzovat a teprve pak se k nim vyjádříme. Některé návrhy jsou k diskusi, ale některé naopak vyvolají pobouření," uvedl místopředseda školských odborů Jiří Valenta.
Bezprostředním cílem řetězové stávky učitelů je prosazení požadavku, aby vláda zvýšila objem mzdových prostředků ve školství asi o dvě miliardy korun, které by zaručily růst platů školských pracovníků o 29,9 procenta.
Dlouhodobějším cílem odborů je úprava tarifní stupnice pro školství tak, aby tarifní plat vysokoškolského profesora dosáhl tarifního platu absolventa právnické fakulty, který nastupuje do funkce okresního státního zástupce, tj. 14 300 korun. Platy ostatních zaměstnanců ve školství by byly od něj odvozeny. Tuto úpravu odbory požadují k 1. lednu 1998.
"Necháváme si určitý prostor pro jednání, abychom mohli případně stávku zastavit. Její příští kolo by mělo trvat asi šest týdnů. Bude-li reakce na naše požadavky rychlejší, stávku samozřejmě zkrátíme," dodal Rössler. Pro případ neúspěšného jednání s ministerstvem je na 7. března svolán sněm zástupců oblastních rad. Ti by pak situaci posoudili a rozhodli o další, zřejmě "tvrdší" formě nátlaku na vládu.
(hm)