Snad každý si občas rád zavzpomíná na staré dobré časy. Vědí o tom samozřejmě i filmaři, a tak jsou nostalgické pohledy do minulosti, zejména pokud jsou úsměvné nebo lehce idealizované, zárukou úspěchu. Nejinak je tomu v příběhu o novotách na baseballových stadiónech a dalším ryze mužském "písečku", který ovládly ženy s elegancí sobě vlastní.

Tehdy se psal rok 1943, muži odešli do války a podnikatelé přišli o zisky z profesionální baseballové ligy. Rozhodli se tedy sestavit několik týmů ženské ligy, která by vyplnila mezeru v soutěži hýbající Amerikou. Mezi těmi, které lovci talentů polapili, je i vdaná Dottie se svou mladší sestrou Kit, vyzývavá Mae i nepříliš půvabná, ale schopná Marla. Veřejnost však ženskou ligu odmítala a kritizovala, návštěvnost byla malá a dívky braly svůj úkol vážněji než věčně opilý trenér Jimmy Dugan. Když už to vypadalo, že liga bude pro nezájem diváků zrušena, dostalo se hráčkám konečně zasloužené publicity a ochozy stadiónů se začaly plnit.

Velké vítězství (uvádí Nova v pátek 18. října ve 20 hodin), inteligentní, citlivý a současně příjemně úsměvný příběh dívek, kterým učaroval baseball, vznikl v roce 1992 a natočila jej režisérka Penny Marshallová s řadou slavných amerických hvězd v hlavních rolích. Za všechny jmenujme alespoň Geenu Davisovou, Toma Hankse nebo kontroverzní zpěvačku a herečku Madonnu. Další hvězda stála za kamerou - doslova, neboť kameramanem filmu byl Miroslav Ondříček.

Související